Prıstayko: "Kara kutulara ve uçağın detaylarına eriştik"

11 Ocak 2020, 16:03

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prıstayko, “İran’a Ukrayna’dan yaklaşık 50 temsilci gitti. Onların amaçları uçak kazasının nedenlerini ve sonuçlarını incelemekti” diye belirtti.

Bakan Prıstayko konuya ilişkin, “Uçağa ne olduğunu anlamak için uçağı yeniden yapılandırmaya çalışıyorlar. İran tarafından tam işbirliği alıyoruz. İran tarafı bize yardım ediyor, hem uçağın hem de kaza yerinin detaylarına erişebildik. Polis, buranın güvenliğini sağlıyor, ancak yerli halkın başlangıçta kaza yerine erişebilmesi araştırmayı zorlaştırıyordu” ifadelerinde bulundu

Dışişleri Başkanı ayrıca, “Ekibimiz, uçuş kontrol merkezinden “kara kutulara” ve sevk görevlilerinin kayıtlarına erişti. Tüm bilgiler şu an inceleniyor” diye kaydetti.

ZELENSKİY, DÜŞÜRÜLEN UÇAK İÇİN TAZMİNAT VE RESMİ ÖZÜR İSTEDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy, İran’ın Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağını yanlışlıkla düşürmesi ile ilgili “suçun tam olarak kabul edilmesini” istedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından Ukrayna uçağının hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla vurulduğu yönünde İran’dan yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

UKRAYNA,TAZMİNAT VE ÖZÜR TALEBİNDE ISRARCI

Zelenskiy, İran’dan resmi bir özür beklediklerini kaydederek “Ukrayna, suçun tam olarak kabul edilmesinde ısrar ediyor. İran’dan sorumluları adalete teslim etmesini, cesetleri iade etmesini, tazminat ödemesini ve resmi özür dilemesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

Daha sonra 11 Ocak 2020’de İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti.

Vadim Prıstayko
Bunlara da bakın: