Prag'da Kırım Tatar Sürgününü anlatan film gösterildi

Haberler
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 15:01
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 15:01

Ukrayna Enformasyon Politikası Bakanlığının desteğiyle çekilen “1944. Kırım. Sürgünlük” isimli filmin gösterimi Prag’da yapıldı. Film gösterisi, Ukrayna’nın Prag Büyükelçiliği ve “İnsanın başı dertte” isimli insan hakları örgütü tarafından organize edildi.

Yönetmenler Fatima Osman ve Yunus Paşa tarafından çekilen ve Kırım Tatar ailelerin hikayeleri aracılığıyla 1944 Kırım Tatar Sürgününü anlatan “1944. Kırım. Sürgünlük” filmi Prag’da gösterildi. Gösterimden önce yapılan konuşmalar sırasında, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar’ın çektiği video mesaj gösterildi. Mesajda Ceppar, “Genelde film öncesi iyi seyirler dilenir fakat bu durumda size iyi seyirler dileyemeyeceğim çünkü bu filmi izlemek kolay olmayacak bazen çok zor gelebilir.” dedi.

FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Film gösterimiyle birlikte sinema binasında gazeteci, fotoğrafçı Anton Namlyuk’un hazırladığı fotoğraf sergisi yapıldı. Gazeteci Anton Namlyuk’un hazırladığı sergide yer alan fotoğraflar üzerinden Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da babaları siyasi güdümlü davalar çerçevesinde tutuklu bulunan ve işgalcilerce vurulan “teröristin çocuğu” etiketiyle büyümek zorunda kalan 16 çocuğun hikayesi aktarılıyor.

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN VE SOYKIRIMININ ANISINA ÇEKİLEN FİLM

“1944. Kırım. Sürgünlük” filminin galası 17 Mayıs 2019 yılında Kıyiv’de yapılmıştı. Film Kırım Tatar halkı sürgünün 75. yıl dönümü vesilesiyle çekilmişti.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.