Prag'da işgal edilen Kırım'daki zorlu yaşamı anlattılar

Haberler
Anife Bilal
14 Ekim 2019, 15:19
Anife Bilal
14 Ekim 2019, 15:19

Çekya’nın başkenti Prag’ın Vaclav Havel Meydanında Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra Kırım Tatar halkının yaşadığı trajediyi canlandıran bir performans sergilendi.

“Ot Toprağı Yarıp Çıkıyor” ismini taşıyan performans Kırımlı yönetmen Galina Cikayeva ve PostPlay tiyatrosu oyuncuları Denis ve Yana Gumenniy tarafından hazırlandı.

Projenin Kırım Tatar edebiyatına, KrımSOS ve Amnesty International insan hakları örgütlerinin, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin raporlarına dayandığını anlatan yönetmen Cikayeva, “Modern ses araçlarının, oyuncu ve gerçekten aynı güce sahip maddi şeylerin kullanıldığı bu performans eylemini hazırladık. Örneğin Kırım Tatarlarının sürgünden geri döndüğü zaman evlerini inşa etmek için kullandığı coquina taşı. Kırım’dan getirilen taşlar. Sevgi topraklarına şiddetin geldiğini göstermek istedik. Kırım’daki binlerce insanın şu an çektiği acıyı insanlara hissettirmek istedim.” diye kaydetti.

Performans sırasında Kırım Tatar şaireler Seyare Kokça ve Aliye Kenjaliyeva’nın şiirleri seslendirildi. 

“Ot Toprağı Yarıp Çıkıyor” ismini taşıyan performansın gösterimi Prag’da Ukrayna’nın Prag Büyükelçiliği ve People in Need sivil teşkilatı tarafından organize edildi. Gösteri “Demokrasi Festivali” çerçevesinde düzenlendi. 14 Ekim 2019 tarihinde performans Prag’daki NoD deneysel tiyatrosunda tekrar sergilenecek.