Poturayev: "Kırım Tatar milli özerklik fikrini destekliyoruz"

Güncel
Anife Bilal
24 Temmuz 2019, 15:05
Anife Bilal
24 Temmuz 2019, 15:05

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Siyaset Danışmanı Nikita Poturayev, Halkın Hizmetkarı Partisi’nin Kırım Tatar milli özerklik fikrini desteklediğini söyledi.

ATR televizyon kanalında yayınlanan bir programa konuk olarak katılan Portulayev, Halkın Hizmetkarı Partisi’nde şimdiden İşgal edilen topraklardan sorumlu ön komitenin çalışmaya başladığını bildirdi.

Söz konusu komitenin daha sonra Ukrayna Parlamentosunun bir komitesi olarak çalışmaya devam edeceğini ifade eden Portulayev, “Kırım konusu ile ilgilenen alt komite Kırım Tatar milli özerkliğinin kurulmasını destekliyor. Ben şahsi olarak da bu fikri destekliyorum. Bence Kırım Tatar halkı bunu hak etti.” diye konuştu.

Portulayev’e göre Kırım Tatar milli özerkliği Ukrayna’nın diplomatik pozisyonlarını güçlendirmeye izin verecek ve Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarının insan haklarını koruma konusunda işgalcilere yapılan baskı olanaklarını da genişletecek.

“ZELENSKİY HİÇBİR ZAMAN KIRIM’I DONBAS’LA TAKAS ETME TEKLİFİNİ KABUL ETMEZ”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in hiçbir zaman Rus askerlerinin Donbas’tan geri çekilmesi karşılığında Kırım’ın işgalini kabul etme teklifini kabul etmeyeceğini belirten Poturayev, “Zelenskiy hiçbir zaman Kırım’ı Donbas’la değiştirilmesini kabul etmeyecek. Bu Kırım’da baskılara maruz kalarak hala Ukrayna vatandaşlığına sahip çıkan insanlara ihanet etmek demektir. Cumhurbaşkanı için bu kabul edilemez.” dedi.