Portekiz, AB'nin Kırım Tatar soykırımını anmasını engelledi

Haberler
E. K.
20 Mayıs 2021, 14:20
E. K.
20 Mayıs 2021, 14:20

Portekiz, AB’nin AGİT’te yapacağı açıklamada, 1944 Kırım Tatar sürgününün ve soykırımının 77. yıldönümünden bahsedilmesini engelledi. Konuyu Azatlık Radyosu Brüksel Muhabiri Rikard Jozwiak gündeme getirdi.

Portekiz, Avrupa Birliği’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda (AGİT) yapacağı Kırım konulu beyanatında, Kırım Tatar Sürgününün 77. yıldönümünün anılmasını engelledi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Azatlık Radyosu Brüksel Muhabiri Rikard Jozwiak, “Dün Portekiz, AB’nin AGİT’te yapacağı Kırım konulu açıklamada Kırım Tatarlarının sürgün edilmesinin 77. yıldönümünün anılmasını engelledi. Önceki açıklamalarda her zaman 18-20 Mayıs 1944 olaylarından bahsediliyordu” ifadelerini kullandı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.