Poroşenko uyardı: Putin'le görüşme uluslararası desteği zedeler

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
30 Nisan 2019, 18:48
Mehmet Berk Yaltırık
30 Nisan 2019, 18:48

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Lviv’e düzenlediği ziyaret sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bizzat yakınlık kurulması halinde Ukrayna’nın uluslararası koalisyonun desteğini kaybedebileceğini açıkladı.

KORKUTAN SENARYO: UKRAYNA YALNIZ KALABİLİR

Eşi Marina Poroşenko ve oğlu Mihaylo ile beraber Lviv Yerel Mimari ve Kırsal Yaşam Müzesinde gerçekleşen bir etkinliğe katılan Petro Poroşenko konuşmasında, “Bugünlerde Ukrayna’nın ve dünyanın sahip olduğu riskler hayli yüksek. Eğer ki sen Putin’le görüşmeye gidip Ukrayna’yı saldırganla baş başa bırakırsan,  beş sene boyunca büyük çabalar sarf ederek kurduğumuz dünya koalisyonunu yıkarsın, artık seni kimse desteklemez. Ondan sonra ise senin yapabileceğin tek şey diz çöküp yenilgiyi kabul etmek olacak” diyerek bu tür bir senaryonun gelişmesine izin verilmeyeceğini belirtti.

“EN ÖNEMLİ ŞEY GELECEĞE UMUTLA BAKMAKTIR”

Ukrayna halkının birlikteliğinin ne kadar önemli olduğundan bahseden Poroşenko, “Ukrayna milli ruhunun en önemli kaynağı devletimizin, kilisemizin ve halkımızın mutlu geleceğine umutla bakmaktır. Lviv’de Galiçya’da zafer inancı hiçbir zaman tükenmedi. Son beş sene içinde kazandığımız hiçbir şeyi teslim etmeyiz” dedi.

2019 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde kendisine oy veren 800 bin vatandaşa teşekkür eden Poroşenko, “Birlikte omuz omuza Ukrayna’yı Avrupa’ya doğru ilerleteceğiz” ifadelerinde bulundu.

21 Nisan 2019 tarihinde Ukrayna’da Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turu gerçekleşti. 23 Nisan 2019 tarihinde oyların tamamının sayılması sonucunda Volodımır Zelenskiy seçmenlerin %73.22’si (13 milyon 541 bin 550) tarafından seçildi. Mevcut Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise seçmen oylarının %24,45’ini (4 milyon 522 bin 320) topladı.

Poroşenko’nun Zelenskiy’den daha çok oy topladığı tek bölge Lviv bölgesiydi.