Poroşenko: "Sovyet rejiminin suçlarını hiçbir zaman unutmayacağız"

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 13:21
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 13:21

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Kırım Tatar Soykırımı Kurbanları Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Kırım Tatar halkının acısı bizim ortak acımız.” ifadesini kullandı.

Poroşenko yaptığı açıklamada, “Sovyet rejiminin suçlarını hiçbir zaman unutmayacağız. Ve zamanımızdaki suçlular Kırım’ı işgal ettikleri, Kırımlılara zulmettikleri için cezalandırılacaklar. Kırım Tatarlarının kendi topraklarında özgür yaşayabilme haklarının mutlaka geri kazanacağı konusunda eminim. Yaşasın boyun eğmeyen Kırım Tatar halkı!” diye kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümü dolayısıyla açıklama yayınlayarak uluslararası toplumu 1944 Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanımaya davet ettiği bildirilmişti.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.