Poroşenko: "Rusya, Kırım'ı toplama kampına dönüştürmeye devam ediyor"

Haberler
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 13:39
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 13:39

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rus mahkemesinin 5 Kırım Tatarı hakkında aldığı mahkumiyet kararını değerlendirirken işgalci Rus yönetiminin Kırım yarımadasını toplama kampına dönüştürmeye devam ettiğini ifade etti.

Facebook üzerinden açıklama yapan Poroşenko, “Rusya’nın (yeni) mahkeme süreci sonucunda beş Kırım Tatarı bir terör örgütünün faaliyetlerine katılma veya organize etme yönündeki düzmece suçlamalar nedeniyle uzun hapis cezalarına çarptırıldı. Bu utanç verici kararı alarak işgalci ülke bizim birlik ve dayanışma sınırlarımızı ve kırmızı çizgilerimizi kontrol ediyor. Cevap net ve sert olmalı; dünya Kremlin esirlerinin bırakılmasını sağlamak için Rusya’ya uygulanan baskıları arttırmalı. Kırım Ukrayna’dır!” diye kaydetti.

Bilindiği gibi 18 Haziran 2019’da yapılan duruşmada Rus mahkemesi Teymur Abdullayev hakkında 17 yıl hapis cezası, Uzeir Abdullayev hakkında 13 yıl, Rüstem İsmailov hakkında 14 yıl, Ayder Saledinov ve Emil Cemadenov hakkında 12 yıl hapis cezası kararı aldığını açıklamıştı.