Poroşenko: Kırım Ukrayna'dır bu gerçek tartışılamaz

Haberler
Anife Bilal
22 Nisan 2019, 10:59
Anife Bilal
22 Nisan 2019, 10:59

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, uluslararası toplumu Ukrayna’ya verdikleri desteği devam ettirmeye davet ederek sürdürülmesi gereken kilit ilkeleri belirtti.

POROŞENKO: KIRIM, UKRAYNADIR

Ukrayna Cumhurbaşkanlığını seçimlerinin 2 . turu sona erdikten sonra vatandaşlara seslenen Poroşenko, “İlk önce, Ukrayna kıtamızdaki demokrasi kalesi ve güvenliğinin anahtarıdır. İkincisi, Ukrayna olmadan Ukrayna ile ilgili bir şey yapılamaz. Üçüncü, Kırım – Ukrayna’dır. Bu gerçek tartışılamaz. Dördüncü, Rusya, Ukrayna’ya karşı saldırganlığını durdurmalı ve Ukrayna’ya ait Donbas’ı terk etmeli. Ukrayna’ya ait tüm toprakları egemenlik altına almalıyız. Rusya, Ukrayna vatandaşlarını iade etmeli. Ve en önemlisi, birlikte olursak daha güçlü oluruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bilindiği üzere, dün Ukrayna’da  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2 . turu gerçekleşti. 22 Nisan saat 09.30 itibarıyla oyların yüzde 93,63’ü sayılmıştı. Buna göre Volodımır Zelenskiy oyların yüzde 73,19’unu, mevcut Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise oyların yüzde 24,48’ini topladı.