Poroşenko: “Kırım Tatarları güçlü, gururlu ve yenilmez bir halktır”

Güncel
Anife Bilal
27 Mart 2019, 23:18
Anife Bilal
27 Mart 2019, 23:18

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarının evlerine düzenlediği baskınları kınadı.

Facebook sayfası üzerinden açıklama yapan Poroşenko, “Otuzdan fazla Kırım Tatar ailesinin evinde acımasız aramalar yapıldı. Bu Rus işgalcilerin Kırım Tatar halkına yönelik olarak düzenlediği bir korkutma eylemidir. Tüm bunların Ukrayna’daki seçimlerden birkaç gün öncesinde yapıldığı da dikkatlerden kaçmıyor. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) bana destek verdiğini duyurduktan hemen sonra. Aramalar ve korkutmalar; tüm bunlar işgalcilerin zayıflığı. Kırım Tatarları ise güçlü, gururlu ve yenilmez bir halktır. Kırım Ukrayna’dır! Biz bazıları gibi Kırım’la pazarlık yapmayı düşünmüyoruz. Kırım’ın gelecekte uygun bir zamanda bizim olacağını da söylemeyeceğiz. Biz her gün Ukrayna’ya ait Kırım’a verilen uluslararası desteği güçlendiriyoruz ve yarımadayı en yakın zamanda geri almak için çok çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin onu darp ettiği bildirilmişti.

Gazeteci Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti. Ayrıca gazeteci dört Kırım Tatarını bulmak için işgalci güçlerin bir mahalleyi çevirmeye aldığını ifade etmişti.