Poroşenko: Kırım'ın işgali, dünyanın güvenlik sorunu

01 Kasım 2019, 17:01

Ukrayna’nın beşinci Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, sadece Kırım’ın işgalinin tüm dünyada bir güvenlik sorunu olduğu anlayışı ile Ukrayna ile NATO arasında ilişki kurulması gerektiğini söyledi.

Lviv’deki Güvenlik Forumu çerçevesinde düzenlenen “Kırım’ın Militarizasyonu: Bölge ve NATO İçin Zorluklar” isimli panelde konuşan Poroşenko, “Ben Ukrayna’nın dostu olan Jens Stoltenberg’in sözlerini doğruyabilirim… Dün NATO Genel Sekreteri, Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada NATO’nun Kırım’ın yasa dışı işgalini tanımadığını, Kırım’ın işgalinin sadece Ukrayna’nın veya Rusya’nın sorunu olmadığını söyledi. Kırım’ın işgali, dünyanın güvenlik sorunu. Ukrayna ve NATO arasındaki gelecek dönemdeki ilişkiler sadece böyle bir algıyla kurulabilir. Bu, birlik ve dayanışma ister” dedi.

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı, 5 yıl boyunca Putin’e, “Ukrayna’yı bölmesine ve Novorossiya projesini gerçekleştirmeye” izin vermeyen ve devletlerini koruyan Ukraynalılarla gurur duyduğunu vurguladı.

Ayrıca, Petro Poroşenko, 2023 yılına kadar Ukrayna’nın NATO üyeliği için eylem planlarını resmen imzalaması gerektiğine dikkat çekti.

Bunlara da bakın: