Poroşenko "dil yasasını" imzaladı

Güncel
Anife Bilal
15 Mayıs 2019, 18:53
Anife Bilal
15 Mayıs 2019, 18:53

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko,  “Ukrain dilinin devlet dili olarak işleyişinin sağlanması” başlıklı yasa tasarısını imzaladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Poroşenko, “Dil, ulusumuzun ve devletimizin temelidir. Bu yasanın Ukrayna’da yaşayan hiçbir etnik azınlığın dilini etkilemediğini vurguluyorum. Son 5 yılda baskı veya zorlama olmadan kimseyi rahatsız etmeyecek bu yasayı oluşturmayı başardığımız için gurur duyuyorum. Devlet politikasını benimseyen tüm ilgili tarafların fikirlerini dikkate almaya çalıştık. Dikkate almadığımız tek fikir Moskova’nın fikri. Rus diliyle uğraşsınlar. Biz ise Ukraynalılara Ukraince şarkı dinleme, film izleme, kitap okuma hakkı verdik. Çünkü insanlar bunu istiyor.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu yasa, Ukraincenin devlet dili olarak yetkili organlarda ve diğer kamu alanlarında zorunlu olarak kullanılmasını öngörüyor. Yasa yürürlüğe girdikten sonra, üst düzey ve her seviyedeki yetkililerin, eğitim, sağlık ve bilim kuruluşlarının çalışanlarının iş yerinde Ukraince kullanması zorunlu olacak.

28 Şubat 2018’de Ukrayna Anayasa Mahkemesi, 5 Haziran 2012 tarihli Ukrayna Dil Politikası Kanununun Anayasaya aykırı olduğunu kabul etmişti. O günden sonra Ukrayna’da devlet dili ile ilgili geçerli bir yasa bulunmuyordu.

5 Haziran 2012 tarihli Ukrayna Dil Politikası Kanunu, Ukrayna’da nüfus istatistiklerine göre bölgelerde nüfusun yüzde 10’undan fazlası tarafından anadil olarak kabul edilen “bölgesel dillerin” resmi olarak kullanımını garanti ediyordu.