Poroşenko aktivistlerle Kırım’ı işgalden kurtarma stratejisini görüştü

Haberler
Anife Bilal
07 Nisan 2019, 13:43
Anife Bilal
07 Nisan 2019, 13:43

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, dün sivil toplum aktivistleriyle bir araya geldi. Görüşmede Kırım’ın işgalden kurtarılması stratejisi ve Kırım’ın Ukrayna Anayasasındaki statüsünün değiştirilmesi konuları ele alındı.

Azatlık Radyosuna görüşmeyle ilgili açıklamalarda bulunan Kıyiv’de (Kiev) faaliyet gösteren Kırım Evi’nin Program Müdürü Alim Aliyev görüşmeyi, “Ben ve Tamila Taşeva (KrımSOS sivil örgütü koordinatörü) Kırım ve iç sığınmacılar hakkında sorular sorduk. Kırım’ı işgalden kurtarma stratejisine dair insanlar yarının, daha sonraki günün ve daha sonraki günün geleceğini anlamıyor. Bunun dışında Ukrayna Anayasasının 10. maddesinde Kırım’ın statüsüyle ilgili yapılacak değişiklikler hakkında konuştuk. Ayrıca iç sığınmacıların oy hakkı ve onların topluma entegre olmaları konularını ele aldık.” diye anlattı.

Poroşenko’nun aktivistlerin gündeme getirdiği konuların çözülmesi konusunda yardım etmeye söz verdiğini belirten Aliyev, “Görüşmemiz oldukça duygusaldı, bazen sertti. Bana göre Poroşenko oldukça samimiydi. Bu tür konuşmaların birkaç yıl önce yapılmaması çok üzücü. Yaklaşık üç saat konuştuk.” dedi.

UKRAYNA’DA ANAYASASINDA KIRIM’IN STATÜSÜNÜN DEĞİŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Bilindiği gibi Ukrayna Parlamentosu’nda 7 Nisan 2017 tarihinde Kırım Tatar halkının statüsünü belirlemesi gereken 6315 sayılı yasa tasarısı kayda geçirildi. Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Georgiy Logvinskiy, Dmitriy Belotserkovets ve diğer milletvekilleri dahil olmak üzere 20’den fazla milletvekili tarafından hazırlanan tasarı, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin ulusal-bölgesel özerklik olarak yeniden düzenlenmesini öngörüyor. Bunun dışında, belgede Ukrayna’ya bağlı olarak kaderini tayin etme hakkı başta olmak üzere Kırım’ın yerli (köklü) halkının haklarının yerine getirilmesinin bazı yönleri de belirtildi. Ayrıca tasarıda Ukrayna’nın, yerli halk olarak Kırım Tatar halkının ve Ukrayna’daki tüm ulusal azınlıkların etnik, kültürel, dil ve dini kimliğinin korunması ve gelişmesinin garantisini verdiği de belirtildi. 
 
11 Mayıs tarihinde Ukrayna Anayasa Komisyonu, Ukrayna Anayasasının “Kırım Özerk Cumhuriyeti” başlıklı 10. Bölümüne getirilecek düzenlemeleri hazırlayacak çalışma grubunu kurdu.

“KIRIM’A İLİŞKİN ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ KIRIM TATARLARININ BEKLENTİLERİNE UYUYOR”

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, çalışma grubu tarafından hazırlanan Ukrayna Anayasası’nın 10. Bölümünde gerçekleştirilecek Kırım’ın statüsü ile ilgili değişikliklerin, hem Kırım Tatar halkının beklentilerine hem de Ukrayna’nın çıkarlarına uygun olduğunu ifade etmişti.