Pompeo-Lavrov görüşmesinde Ukrayna ve işgal altındaki Kırım gündemdeydi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
15 Mayıs 2019, 12:49
Mehmet Berk Yaltırık
15 Mayıs 2019, 12:49

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya’nın Soçi kentinde görüşme gerçekleştirdi. 14 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen 3 saatlik görüşmenin ardından bakanlar basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

ABD-Rusya ilişkilerinin yanı sıra Venezuela, Kore, Suriye, Ukrayna ve İran nükleer anlaşması meselelerinin ele alındığı görüşmede Ukrayna ve Rus işgali altındaki Kırım da gündeme geldi.

Pompeo, konuyla ilgili olarak, “Ukrayna’daki durumu da tartıştık. Trump yönetimi, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etme teşebbüsünü tanımama konusunda nettir. İlerlemeye devam edebileceğimizi ümit ediyoruz. Yaptırımlarımız yürürlükte kalmıştır. Rusya’yı, Ukrayna’nın yeni cumhurbaşkanına ulaşıp, çıkmazı kırma yönünde bir adım attırarak liderliği göstermeye çağırdım. Özellikle, geçen yıl (2018) Kerç Boğazı yakınında gözaltına alınan Ukraynalı mürettebatın serbest bırakılmasını memnuniyetle karşılayacağımızı ve Donbas bölgesinde ateşkes elde etmek için nasıl ilerleyebileceğimizi konuştuk.” diye kaydetti.