Pompeo'dan Orta Asya ülkelerine: Uygurları Çin'e iade etmeyin

Güncel
Oğuzhan Batur
23 Eylül 2019, 17:26
Oğuzhan Batur
23 Eylül 2019, 17:26

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, New York’ta Orta Asya ülkelerinin Dışişleri görevlileri ile yaptığı toplantıda Doğu Türkistan’da yapılan zulme dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı yapılan görüşmede Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü ve Orta Asya ülkelerinden beklentilerini şu ifadeler ile açıkladı:

“Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün terörizm mücadelesi ile ilgili olmadığını açıklığa kavuşturmak isterim. Bu baskıcı kampanya, Çin’in kendi Müslüman vatandaşlarının inancını ve kültürünü yok etme kampanyasıdır.Biz bütün ülkelere Çin’in Uygurları geri iade taleplerine karşı direnmeleri çağrısında bulunuyoruz.”

Yapılan görüşmeye Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları ve yetkilileri katıldı. Çin’in Orta Asya’daki yatırımlarına da değinen Pompeo, ABD’li şirketlerin de projelere destek vermeye hazır olduğunu, “Biz elbette sizlerin kiminle iş yapmayı kendinizin seçeceğini biliyor ve buna saygı duyuyoruz. Ancak Amerika’nın açık ve adaletli bir şekilde karşılıklı yarar çerçevesinde iş yaptığını gözden geçirin. Birleşik Devletler olarak da sizlere altyapı projelerinizi değerlendirecek uzmanlar göndermeyi ve yatırımlar noktasında iş birliği yapmayı teklif ediyoruz.” sözleriyle açıkladı.

Pompeo son olarak ülkelerin sınır güvenliği, terörizm ve uyuşturucu trafiği gibi sorunlarına dair açıklamalarda bulundu. Pompeo, Trump yönetiminin sınır güvenliği sorunlarını ciddiye aldığını ve uyuşturucu ve terör ile mücadelede Orta Asya ülkelerinin yanında olduğunu belirtti.