Pompeo'dan, Çin'in Uygur Türkleri politikasına tepki

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Aralık 2019, 13:13
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Aralık 2019, 13:13

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Doğu Türkistan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını Twitter’dan yaptığı bir açıklama ile eleştirdi.

Pompeo, dini özgürlüklerin korunmasına ve saygı gösterilmesine vurgu yaptı.

“ÇİN’İN BASKI POLİSTİKASININ TERÖRİZMLE (MÜCADELEYLE) ALAKASI YOK”

Açıklamasında Çin yönetiminin Uygur Türklerinin kültür ve inançlarını hedef aldığını söyleyen Pompeo, “Çin Komünist Partisi tarafından Tibet’ten Sincan’a (Doğu Türkistan’a) kadar uygulanan baskı politikasının terörizm ile (mücadeleyle) alakası yok. Çin Komünist Partisi, kendi vatandaşlarının kültür ve inançlarını yok etmeye çalışıyor.” dedi.

KAMP ADI ALTINDA KİMLİK VE KÜLTÜR İHLALLERİ

Çin son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’daki (baskıcı Çin rejiminin Sincan Uygur Özerk Bölgesi olarak adlandırdığı yerde) “eğitim merkezi” adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, 11 Temmuz’da, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik muamelesini eleştiren ve kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısında bulunan mektubu imzalamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) raporunda, son 2 yılda Doğu Türkistan’daki çok sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbiri” adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği bildirilmişti.

BM ve diğer uluslararası örgütler kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin ise şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi. Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.