Polozov: "İşgalci yönetimin yaptıkları 1944 Sürgününü hatırlatıyor"

Haberler
Anife Bilal
31 Mart 2019, 14:53
Anife Bilal
31 Mart 2019, 14:53

Avukat Nikolay Polozov, Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci Rus yönetimini Kırım Tatarlarına yönelik yürüttüğü baskıları “etnik temizlik” olarak nitelendirdi.

UATV televizyon kanalında konuşan Polozov, “Olanları etnik temizlik olarak adlandırırdım. Çünkü Kırım Tatarlarına sadece ırk ve etnik ayrımcılığa dayalı zulüm yapılıyor. Bu olaylar 1944 yılındaki Sürgünü veya aynı yöntemlerle hareket eden SS cellatlarının (Nazilerin) eylemlerini hatırlatıyor. Ayrıca Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov dün açıkça: “Rusya’ya ait Kırım’da yaşamayı beğenmeyenler başka yere gitsin” demişti. Bu bize Rus yönetiminin baskıların yeni aşamasına geçtiğini gösteriyor. Bu etnik temizlik Kırım Tatarları Anavatanlarından tamamen sürülene kadar devam eder.” ifadelerinde bulundu.

Polozov Kırım Tatarlarına karşı uygulanan baskıların geniş çaplı olduğunu ve Kırım Tatarlarını savunmaya avukat yetişmediğini belirterek, “Avukatlar hiç durmadan çalışıyor, bazıları baskılardan çekindiği için bu tür davalara bakmaya korkuyor.” dedi.

Ukraynalı siyasi tutsakların sayısının 100’e yaklaştığını ifade eden Polozov, bu sayının yarısından fazlasının Kırım Tatarı olduğunu kaydetti.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.