Polonya, yıl sonuna kadar Rusya'dan petrol alımını tamamen durduracak

Haberler
E. K.
30 Mart 2022, 17:11
E. K.
30 Mart 2022, 17:11

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya’nın yıl sonuna kadar Rus petrolü ithalatından tamamen vazgeçeceğini belirtti. Başbakan, Polonya’nın Rusya’dan gelen petrolden büyük ölçüde bağımsız olduğunu, ancak Rus petrolünden vazgeçme konusunda şu anda Avrupa’daki “en radikal planı” uygulayacağını kaydetti.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkesinin bu yılın sonuna kadar Rus petrol alımını tamamen durdurmayı planladığını kaydetti. Polonya İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa ve devlet petrol şirketi PKN Orlen Başkanı Daniel Obajtek ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Morawiecki, “Rus petrolünden yıl sonuna kadar vazgeçmek için mümkün olan her şeyi yapacağız” ifadesini kullandı.

“RUS PETROLÜNÜ TERK ETMEK İÇİN AVRUPA’DAKİ EN RADİKAL PLAN…”

Rus petrolünden büyük ölçüde bağımsız duruma geldiklerini söyleyen Morawiecki, ancak şimdi “Rus petrolünü terk etmek için Avrupa’daki en radikal planı sunduklarını” kaydetti.

Polonya Bakanlar Kurulunun dün özel bir yasa tasarısı çerçevesinde Rusya’dan kömür ithalatını ülke genelinde yasaklayan bir düzenlemeyi kabul ettiğini hatırlatan Başbakan, “Tasarıyı meclise gönderiyoruz ve cumhurbaşkanının imzasıyla birlikte kömüre tam ambargo uygulayacağız. Umarım nisanda, en geç mayısta Rus kömüründen tamamen vazgeçeriz.” dedi.

Öte yandan, ülkesinin yıllık 50 milyon ton kömür ihtiyacının 8 milyonunu Rusya’dan karşıladığını aktaran Polonya İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa, söz konusu yasakla birlikte ortaya çıkacak kömür açığının Avustralya, Güney Afrika ve Kanada’dan karşılanacağını duyurdu.

PKN Orlen Başkanı Daniel Obajtek ise, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı 24 Şubat’tan bu yana yaptıkları petrol anlaşmalarının Polonya enerji sisteminin Rus petrolünden bağımsızlığını sağlamaya yardımcı olacağını belirtti.