Polonya'ya giren Ukraynalıların sayısı 2 milyonu geçti

Güncel
qha muhabir
21 Mart 2022, 17:22
qha muhabir
21 Mart 2022, 17:22

Polonya Sınır Muhafızları, Rusya’nın işgal girişimi ve saldırıları yüzünden Ukrayna’yı terk etmek mecburiyetinde olup Polonya’ya sığınan kişilere ait verileri paylaştı. Polonya Sınır Muhafızları, savaşın ilk gününden bu yana Polonya’ya gelen sığınmacıların sayısını 2 milyon 144 bin olarak kaydetti. Polonya, 250 binden fazla sığınmacının ülkelerine geri döndüğünü aktardı.

Polonya’nın Sınır Muhafızları, can güvenliği tehlikesi yüzünden Ukrayna’dan gelen sığınmacıların sayısal verilerini paylaştı. Açıklamaya göre, savaşın başladığı ilk günden bugüne 2 milyon 144 bin insanın Polonya’ya sığındığı duyuruldu. Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşta can güvenliği tehlikede olan vatandaşlar batı sınırındaki Polonya’ya sığınmak zorunda kalmıştı.

Hem Polonya’ya sığınan hem de transit göç aracılığıyla başka ülkeye gidecek olan sığınmacıların son verileri ise düştü. Yüzde 16 düşüşle Cumartesi günü 33 bin kişi sığınırken, bugün göç sayısı son olarak 5 bin 770 olarak kaydediliyor.

250 BİNDEN FAZLA UKRAYNALI ÜLKESİNE TEKRAR DÖNDÜ

Varşova Üniversitesi Göç Araştırmaları Profesörü Maciej Duszczyk, 250 binden fazla Ukraynalının tekrar ülkesine döndüğünü kaydetti. Duszczyk, an itibarıyla Polonya’da 1 milyon 2 bin sığınmacının bulunduğu belirtti.