Polonya ve Romanya'nın da Kırım Tatar Soykırımını tanıma ihtimali bulunuyor

Haberler
Anife Bilal
09 Haziran 2019, 10:47
Anife Bilal
09 Haziran 2019, 10:47

Letonya ve Litvanya’dan sonra yakın zamanda Polonya ve Romanya gibi ülkelerin de 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü “soykırım” olarak tanıma ihtimali bulunuyor.

LİTVANYA, KIRIM TATAR SOYKIRIMINI HER PLATFORMDA TANITACAK

QHA media’ya konuşan Litvanya Parlamento Başkanı Viktoras Prantsketis ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, yakın zamanda Polonya ve Romanya gibi ülkelerin 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün soykırım olarak tanıyabileceği ayrıca Letonya ve Litvanya’nın kabul edilen kararlar sayesinde, dünyadaki diğer birçok ülkenin de bu uygulamayı düşüneceğini ifade etti.

Litvanya Parlamento Başkanı Viktoras Prantsketis, ülkesinin 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıyan kararı çalıştığı tüm formatlarda tanıtacağını anlatırken, “Bunlar arasında Baltık Meclisi, Nordik ve Baltık ülkeleri Nordik-Baltık Sekizlisi (NB-8) ve Avrupa Birliği yer alıyor. Ayrıca medya da gösterilen bu bilgiler, diğer ülkelere de yayılacak. Bizim deneyimimizi örnek alan ülkeler, kendi ülkelerinde de bu olayı soykırım olarak tanıma olasılığını değerlendireceklerini düşünüyorum.” diye kaydetti.

Öte yandan KTMM Başkanı Refat Çubarov, yakın zamanda benzer kararları kabul edebilecek ülkeleri dile getirirken, “Polonya, Romanya olabilir ayrıca bu tür korkunç olayları yaşamamış olsalar bile bu konuya büyük anlayış gösteren İskandinav ülkeleri olabilir… Biz herkesle çalışıyoruz.” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) 7 Haziran tarihinde Litvanya Parlamentosu heyetiyle bir araya gelmişti. Görüşmeye Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcıları İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz, KTMM üyeleri Riza Şevkiyev, Gayana Yüksel, Eskender Bariyev, Gülnara Bekirova katıldılar. KTMM temsilcileri 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıyan Litvanya Parlamentosuna teşekkürlerini bildirdi.

Litvanya Parlamentosu, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün soykırım olarak tanınmasına dair kararı 6 Haziran 2019 tarihinde kabul etmişti.

Ukrayna’dan sonra 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıyan ilk ülke ise Letonya olmuştu. Letonya Parlamentosu, 9 Mayıs 2019 tarihinde 18 Mayıs 1944’teki Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanımıştı.