Polonya ve Litvanya, Rus işgaline karşı ceza davası açtı

Güncel
Manas
04 Mart 2022, 05:35
Manas
04 Mart 2022, 05:35

Litvanya ve Polonya Başsavcılığı, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi ve askeri saldırganlığndan dolayı soruşturma başlattı. Litvanya Başsavcı Iryna Venediktova, iki ülke Başsavcılığınca başlatılan soruşturma ile ilgili sosyal medya sayfasından açıklama yaptı. Başsavcı Venediktova, işgalcileri adalete teslim etmek için kanıtlar toplayacağını da duyurdu.

İşgalci Rus birliklerinin Ukrayna topraklarına saldırmasının 8. gününde de sahada ve diplomasi sahasında Ukrayna’nın mücadelesi devam ediyor. Rusya’nın askeri saldırganlığına karşı başta ABD olmak üzere Avrupa ülkeleri, Rusya’ya yaptırım uygulamaya devam ediyor. Öte yandan, Ukrayna ordusu ve halkı işgalcilere karşı halen direniyor. Litvanya ve Polonya Başsavcılığı 3 Mart 2022 tarihinde, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısından dolayı soruşturma başlattı.

BAŞSAVCI VENEDİKTOVA: RUSYA’YA KARŞI ZATEN CEZAİ TAKİBAT VARDI

Litvanya Başsavcısı Venediktova , “İki ülke, devletimizi işgal ettiği için Rusya’ya karşı zaten kendi cezai takibatlarını başlattı.” ifadesine yer verdi.

Litvanya Başsavcılığı, saldırganlık, insanlara yasa dışı muamele, uluslararası hukuk tarafından yasaklanan ve Rusya’nın Ukrayna’daki askeri saldırılarını yasaklayan davalar hakkında bir ön soruşturma başlattı. Öte yandan Polonya Başsavcılığı, saldırganlık savaşının başlaması ve yürütülmesine ilişkin soruşturma başlattı. Başsavcı Venediktova, Polonya ve Litvanya savcıları savaştan kaçan insanların ifadelerini belgeleyecek ve işgalcileri adalete teslim etmek için başka kanıtlar toplayacağını da sözlerine ekledi.