Polonya, Ukraynalı sığınmacılara yardım yasasını onayladı

Güncel
Manas
10 Mart 2022, 07:35
Manas
10 Mart 2022, 07:35

Polonya Parlamentosu’nun alt meclisi Sejm, Ukraynalı sığınmacılara yardım yasasını onayladı. Polonya’da yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Ukraynalı sığınmacılar, kamu hizmetlerinden, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olacak ve çocuklarını Polonya okullarına gönderebilecek.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgalinin başından bu yana 1,3 milyon Ukrayna vatandaşı Polonya’ya giriş yaptı ve bu sayı her gün artıyor. Rus bombalarından kaçmak isteyen Ukraynalı kadınlar ve çocuklar Polonya’ya geçmeye devam ediyor. Polonya Parlamentosu’nun alt meclisi Sejm, 9 Mart 2022 tarihinde Ukraynalı sığınmacılara yardım yasasını onayladı. Polonya’da kimlik teyidinden sonra sığınmacılar bir vergi numarası alabilecek ve Polonya’da kalmaları 18 ay uzatılabilecek.

SIĞINMACILARA HER TÜRLÜ HİZMET SUNULACAK

Polonya Parlamentosu’nun alt meclisi Sejm tarafından sığınmacılarla ilgili yasanının onaylamasının akabinde sığınmacılar Polonya’da sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere kamu hizmetlerinden yararlanabilecek ve çocukları Polonya okullarında eğitim görebilecek.

Ukrayna’dan gelen sığınmacı aileleri kabul eden Polonyalılar kendi hükumetlerinden maddi destek alacak. Örneğin, iki ay boyunca her gün için 40 zloti (280 grivna), yani ayda yaklaşık 1.200 zloti (8.300 grivna) alacaklar.