Polonya Parlamentosu, Putin'i resmen savaş suçlusu ilan etti

Güncel
Manas
24 Mart 2022, 13:46
Manas
24 Mart 2022, 13:46

Polonya Parlamentosu, Putin’i resmen savaş suçlusu olarak tanıma kararı aldı. Polonya, işgalci Rus birliklerinin Ukrayna’da gerçekleştirdiği vahşi saldırıları da şiddetle kınadı. Polonya Parlamentosu tarafından kabul edilen kararda, “Bu suçların açık delilleri, Vladimir Putin’in Polonya Cumhuriyeti Sejm’i ve uluslararası toplum tarafından bir savaş suçlusu olarak tanındığını kanıtlıyor” ifadeleri yer aldı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden Putin’in Ukrayna’ya karşı savaş başlatması ve akabinde yüzlerce Ukraynalı sivilin öldürülmesine tepkiler gelmeye devam ediyor. ABD ve AB ülkeleri, Putin’i Ukrayna konusunda bir savaş suçlusu olarak tanıyor. Polonya Cumhuriyeti Parlamentosu, 23 Mart 2022 tarihinde işgalci Rus ordusu tarafından egemen Ukrayna topraklarında işlenen savaş suçlarını, insanlığa karşı suçları ve soykırım eylemlerini şiddetle kınadı.

Parlamentoda, Rusya’nın savaş suçları hakkında kabul edilen karar okundu. Belge alkışlarla kabul edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin savaş suçlusu ilan edildi.

Сейм Польщі визнав путіна воєнним злочинцем - «Волинь» — незалежна  громадсько–політична газета

POLONYA PARLAMENTOSU TARAFINDAN KABUL EDİLEN BELGENİN İÇERİĞİ

Polonya Cumhuriyeti Parlamentosu tarafından kabul edilen belgede, “Polonya Cumhuriyeti Parlamentosu, Ukrayna’nın silahlı kuvvetleri tarafından egemen Ukrayna topraklarında işlenen uzun süreli şiddet eylemlerini, savaş suçlarını, insanlığa karşı suçları, soykırım eylemlerini, sistematik insan hakları ihlallerini ve diğer uluslararası hukuk ihlallerini şiddetle kınamaktadır. Rusya Federasyonu müttefikleriyle birlikte, Devlet Başkanı Vladimir Putin de tabidir.” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca, Polonya Parlamentosu, Putin’i bir savaş suçlusu olarak tanımasının ardından, Uluslararası Adalet Divanı ile Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni hem Putin’i hem de Rus Güvenlik Konseyi ile Rus ordusu arasındaki müttefiklerini yargılamaya teşvik ederek diğer tüm uygar ülkeleri davayı takip etmeye çağırdı.

Daha önce 16 Mart’ta ABD Senatosu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i bir savaş suçlusu olarak kınayan bir kararı oybirliğiyle kabul etti. Sonrasında, ABD Başkanı Joseph Biden, Nazi birliklerinin 16 Mart’ta Mariupol’de bir tiyatro salonunu bombalamasının ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i alenen savaş suçlusu olarak nitelendirdi.