Polonya'nın eski lideri Walesa: Rusya, işgal ettiği Kırım'da kaybetmeye mahkumdur

Güncel
Ömer Kaya
22 Aralık 2021, 11:30
Ömer Kaya
22 Aralık 2021, 11:30

Polonya’nın eski Cumhurbaşkanı, Nobel Barış Ödülü sahibi Lech Walesa, işgalci Rusya’nın Kırım’da kullandığı yöntemlerin artık zayıfladığını ve Moskova yönetiminin kaybetmeye mahkum olduğunu vurguladı.

Polonya’nın eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa, Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından işgali sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Walesa, BBC’ye verdiği demeçte, işgalci Rusya’nın Kırım’ı işgal altında tutmak için kullandığı yöntemlerin artık bir etkiye sahip olmadığını söyledi. Ayrıca işgalci Rusya’nın başaramayacağını ve kaybedeceğini dile getirdi. Eski Cumhurbaşkanı Walesa, “Tüm sınırlar, tüm güç çözümleri, çağımıza uygun değil, bu nedenle o zaman iyi olan yöntemler bugün zaten kötü durumda. Bugün farklı yöntemlere, farklı davranışlara ihtiyacımız var. Dolayısıyla işgalci Rusya’nın Kırım’la ve genel olarak Ukrayna’ya saldırganlık yöntemi, günümüze uygun olmayan yöntemlerdir. değerlendirmesini yaptı.

POLONYA’NIN ESKİ LİDERİ WALESA: RUSYA, KAYBETMEYE MAHKUMDUR

Lech Walesa, “İşgalci Rusya yönetimi, kaybedecek ve kaybetmeye de mahkumdur. Rusya’nın Kırım ve genel olarak Ukrayna ile yaptıkları; bunlar zamanımıza uymayan yöntemlerdir. Onlar kaybetmeli ve kaybedeceklerdir, bu sadece zaman ve zaten bariz olan şeyler için ödenen bedel meselesidir. Bazıları bunun farkında ve farklı davranmak isterler, ancak diğerleri için henüz değil… İnsanlar hala eski yöntemlerle hareket ediyor ” dedi.

1990-1995 yılları arasında Polonya Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Lech Walesa, görevi bıraktıktan sonra sivil toplum örgütlerinde faaliyetlerde bulundu. Ayrıca, 1983 yılında Nobel Barış Ödülü’nü almıştı.