Polonya lideri Duda: Buça’daki görüntüler uzlaşma fikrini ortadan kaldırıyor, Ukrayna'nın silaha ihtiyacı var

Güncel
Anife Bilal
04 Nisan 2022, 13:10
Anife Bilal
04 Nisan 2022, 13:10

Rus işgal güçlerinin Kıyiv bölgesinden geri çekilmesinin ardından tüm dünya Rus askerlerinin Ukrayna’da sivil halka karşı gerçekleştirdiği katliamı gördü. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Buça’da çekilen görüntüleri değerlendirerek, artık saldırgan ülke Rusya ile müzakere edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Ukrayna’nın silaha ihtiyacı var” çağrısını yaptı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Rus ordusunun İrpin ve Buça kentlerinde gerçekleştirdiği katliam hakkında açıklamalarda bulundu. Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Suçlular suçlu olarak adlandırılmalı, adalete teslim edilmeli ve mahkum edilmelidir. Buça’dan gelen fotoğraflar , ne pahasına olursa olsun bir uzlaşma aramamız gerektiği inancını çürütüyor. Aslında, Ukrayna savunucuları şu an her şeyden önce üç şeye ihtiyaç duyuyor: silah, silah ve daha fazla silah…” dedi.

RUS ORDUSU KIYİV BÖLGESİNDE KATLİAM YAPTI

Bilindiği gibi, ​​​​​​​Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus işgal güçlerinin Kıyiv bölgesindeki eylemlerini soykırım olarak nitelendirerek; Ukrayna’da savaş suçları işleyen herkesin uygun bir şekilde cezalandırılması gerektiğini vurguladı.