Polonya, gazetecilerin Belarus sınırına girmesine izin verdi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
16 Kasım 2021, 13:46
Mehmet Berk Yaltırık
16 Kasım 2021, 13:46

Polonya’da kabul edilen yeni yasa tasarısıyla, Belarus sınırına gazetecilerin belirli koşullarda giriş yapmalarına olanak sağlanacak.

Polonya’da Belarus sınırına gazetecilerin belirli koşullarda giriş yapmalarına olanak sağlayan yasa tasarısı kabul edildi.

Polonya Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre hükumetçe kabul edilen ülke sınırlarını koruma yasasına dair yeni düzenleme ile, sınırlarda güvenlik tedbirlerin arttırılması söz konusu. Bununla birlikte belli şartları karşılamaları halinde gazetecilerin Polonya-Belarus sınırında çalışmalarına da izin verilecek. Açıklamada bahsi geçen değişikliklerin gerekçesi olarak Belarus’un sınır politikası ve göçmen grupların sınırdaki hareketliliği vurgulandı.

Polonya Parlamento Sözcüsü Ryszard Terlecki, yapılan değişiklikle ulusal medya kuruluşlarının sınıra grişine izin verilirken bölgesel basına izin verilmeyebileceğini ifade etti.

BELARUS-POLONYA MÜLTECİ KRİZİ

Avrupa Birliği (AB), Belarus yönetimine karşı, 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tavrı ve ardından muhalif bir gazeteciyi taşıyan Ryanair Havayollarına ait uçağını zorla indirmesi nedeniyle yaptırımlar uyguladı. Buna karşılık olarak Belarus lideri Lukaşenko, AB’yi açıkça tehdit ederek yaptırımlara misilleme olarak ülkenin mülteci politikasını AB’yi zor durumda bırakmak için değiştireceklerini ilan etmişti. Belarus’un tavrı Rusya tarafından da desteklendi. Putin’in en önemli muhaliflerinden siyasetçi Aleksey Navalnıy’nin zehirlenmesinin ardından AB’nin yaptırım uyguladığı Rusya açısından da göçmen akımıyla AB’yi zor durumda bırakmak uygun bir taktik olarak değerlendirildi. Rusya, Lukaşenko’dan bu konuda desteğini esirgemeyeceğini net bir şekilde ifade etti.

Avrupa’ya göç amacıyla Belarus’tan Polonya’ya geçmeye çalışan mültecilerden kaynaklı gerginlik sebebiyle Belarus sınır bölgesinde olağanüstü hal ilan eden Polonya yönetimi, bu bölgeye gazeteci ve sivil toplum kuruluşlarının girişine izin verilmeyeceğini duyurmuştu.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA ASKERİ YIĞINAK

Bilindiği üzere, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya-Ukrayna sınırı yakınlarında yaklaşık 100 bin Rus askerinin konuşlandırıldığını bildirdi. Öte yandan, Birleşik Krallık, Rusya’nın Ukrayna sınırı yakınındaki askeri hareketliliğinden endişe duyulduğunu bildirdi. Londra yönetimi, bu kapsamda Ukrayna’ya asker desteğine hazır oldukları mesajını verdi.