Polonya, Estonya, Litvanya ve Letonya’nın Ukrayna'ya desteği devam ediyor

Güncel
qha muhabir
06 Mayıs 2022, 11:07
qha muhabir
06 Mayıs 2022, 11:07

Ukrayna’nın Antonov Havalimanı’nda Ukrayna İçişleri Bakanı Denıs Monastırskıy, Polonya, Estonya, Litvanya ve Letonyalı mevkidaşlarıyla bir araya gelerek bildiri imzaladı. Bildiride, işgalci Rus ordusuna mensup askerlerin savaş suçlarının soruşturulması, Ukraynalı sığınmacıların korunması, mayın temizleme gibi maddeler yer alıyor.

Ukrayna, Gostomel kentindeki Antonov Havalimanı’nda işgalci Rusya’nın açtığı savaş hakkında bildiri için imza töreni düzenledi. Törene; Ukrayna İçişleri Bakanı Denıs Monastırskıy (Denys Monastırskiy), Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, Estonya İçişleri Bakanı Kristian Jaan, Litvanya İçişleri Bakanı Agne Bilotaite ve Letonya İçişleri Bakanı Marija Golubeva katıldı.

Bakan Monastırskıy törende imzalanan bildiriye dikkat çektiği bir konuşma yaptı. Monastırskıy, “Bu bildiri, Rus askerlerinin işlediği savaş suçlarının soruşturulması, mayın temizleme, yurt dışındaki Ukrayna göçmenlerinin korunması, yaralı askerlerin tedavisi gibi konuları içeriyor” bilgisini paylaştı.

DENİS MONASTIRSKİY: UMUDUMUZU BİZDEN ASLA ALAMAZLAR

Bakan, dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov An-225 Mriya’nın enkazının bulundukları yerde olduklarını vurguladı. Monastırskıy, “Burası benim için özel. Çünkü savaş başlamadan 2 gün öncesi bu havalimanını ziyaret etmiştim. Mriya’yı bizden aldılar ancak umudumuz asla bizden alınamaz” ifadelerini kullandı.

Bakan Monastırskıy, Ukrayna İçişleri Bakanlığına bağlı İnsani Mayın Temizleme Uluslararası Koordinasyon Merkezi kurulduğunu belirtti.

MARİUSZ KAMİNSKİ: KIYİV ZAFER KAZANANA DEK YANINDAYIZ

Söz konusu törende Polonya İçişleri Bakanı Kaminski de Ukrayna’yı ve Ukrayna halkını desteklediklerini belirtti. Kaminski, “Rus saldırılarının başlamasından itibaren Ukrayna’nın yanındayız ve Kıyiv’in zafer kazanana kadar yanında olacağız” vurgusu yaptı.

Öte yandan törene katılan Letonya İçişleri Bakanı Golubeva ise, Ukrayna halkına destek sağlamaya devam edeceklerinin altını çizdi. Golubeva, “Rusya, girdikleri yerlerde yıkımlar bırakıyor, sivilleri öldürüyor, altyapıyı yok ediyor” dedi.

Bakan Golubeva, bağımsız Ukrayna’nın demokrasi ve özgürlüğü için mücadele ettiğini de sözlerine ekledi.

Törenin ardından Antonov Havalimanı’ndaki çatışmalarda yer alan Ukraynalı askere ödül verildi.