Polonya’dan Rusya’ya Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı durdurma çağrısı

Haberler
E. K.
19 Şubat 2020, 19:55
E. K.
19 Şubat 2020, 19:55

Polonya Dışişleri Bakanlığı, Rusya’yı Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına son vermeye çağırdı.

18 Şubat’ta Donbas’ta Rus silahlı grupların ateşkes anlaşmasını ihlal ederek Ukrayna güçlerine Mınsk Anlaşmaları çerçevesinde yasaklanan silahlarla saldırması nedeniyle Polonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Donbas’ta gerilimin tırmanmasından büyük endişe duyulduğu kaydedildi.

“Polonya Dışişleri Bakanlığı, son göstergesi Lugansk bölgesindeki yoğun çatışma olan son haftalarda Donbas’taki durumun tırmanmasından dolayı derin endişe duyuyor.” denilen açıklamada, Rusya yanlısı teröristlerin saldırılarının “Normandiya Formatı’nın çabaları sayesinde, çatışmayı çözme sürecinin yeni bir ivme kazandığı” bir zamanda meydana geldiği kaydedildi.

Açıklamada, “Polonya Dışişleri Bakanlığı, Rusya’yı, silahlı birliklerinin Donbas’ın işgal altındaki kısmından çekilmesi ve Minsk Anlaşmaları’nın koşulsuz olarak yerine getirilmesi de dahil olmak üzere Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını durdurmaya çağırıyor.” ifadelerine yer veridli.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal eden Rus silahlı gruplar, 18 Şubat 2020 tarihinde 22 defa ateşkes anlaşmasını ihlal etti. Saldırılar sonucu bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti, 6 asker yaralandı.