Polonya'dan Kremlin esirlerinin ailelerine bilgisayar ekipmanı desteği

Güncel
Anife Bilal
14 Aralık 2021, 17:31
Anife Bilal
14 Aralık 2021, 17:31

Kremlin rejimi tarafından Rusya ve işgal altındaki Kırım’da alıkonulan Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakların ailelerine bilgisayar ekipmanı desteği sağlandı. Proje, Polonya Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edildi.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki Kırım Evi Kültür Merkezinde, 12 Aralık 2021 tarihinde, Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakları ailelerine bilgisayar ekipmanı (diz üstü bilgisayar, tablet, yazıcı, projektör) teslim töreni gerçekleşti. Bilgisayar ekipmanı desteği, “Rus saldırganlığı nedeniyle yasa dışı hapisten etkilenen kişiler; Ukraynalı savaş esirleri, siyasi mahkumlar ve aileleri için Kovid-19 krizi sırasında mesleki aktivasyon ve yardım kuruluşlarının geliştirilmesi alanında destek” adlı proje çerçevesinde sağlandı. Proje, Polonya Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edildi.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV: KIRIM TATARLARI, HER ZAMAN HAKLARINI SAVUNMAK İÇİN BARIŞÇIL YÖNTEMLERİ KULLANIYOR

Törende konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, siyasi tutsaklar sorununu gündemde tutmak, dünyaya duyurmak için bilgisayar ekipmanının büyük önem taşıdığını vurgularken, “Tüm Kırım Tatarları sürgün yerlerinde zorla alıkonuldu. Vatanımıza geri döndüğümüzde, yılda binlerce, on binlerce kişi Kırım’a yerleşiyordu. Kırım’da yaşayan insanlara niyetimizi, haklarımızı anlatma isteklerimizi gösterme konusunda güçlerimiz yetersiz kalıyordu.” dedi.

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına yönelttiği terörizm ve sabotaj suçlamalarının tamamen bir yalandan ibaret olduğunu vurgulayan Çubarov, “Durum ne kadar zor olursa olsun Kırım Tatarları her zaman  haklarını savunmak için sadece barışçıl yöntemleri kullanıyor. Her zaman akıllarını, konuşma yeteneklerini kullanarak kendilerini korumaya çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bilgisayar ekipmanını siyasi tutsakların yakınlarına teslim eden Polonya’nın Kıyiv Büyükelçisinin eşi Monika Kapa-Cichocka, “Devletimin, Rus işgali çerçevesinde gelişen olayları belgeleme ve mağdurlara destek verme sürecine katıldığı için çok mutluyum.” dedi.

İŞGALCİ RUSYA’NIN ELİNDEKİ SİYASİ TUTSAKLARIN 86’SI KIRIM TATARI

Daha önce Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Denisova, Rusya ve işgal edilen Kırım’daki cezaevlerinde siyasi güdümlü davalar çerçevesinde 86’sı Kırım Tatarı olmak üzere toplamda 121 Ukrayna vatandaşının alıkonulduğunu bildirmişti.