Polonya’da Türk Halk Müziği rüzgarı esti

Güncel
_QHA Ankara
17 Mayıs 2019, 21:48
_QHA Ankara
17 Mayıs 2019, 21:48

Varşova’da düzenlenen Geleneksel Türk yemekleri ve Türkiye’yi tanıtan fotoğrafların sergilendiği Türkiye tanıtım gecesinde Polonyalıların oluşturduğu Türk Halk Müziği Korosu verdiği konser ile unutulmaz anlar yaşattı. 

Polonya’nın başkenti Varşova’da “Turkuaz ülkesi-Türkiye” gecesi düzenlendi. Altıncısı düzenlenen geceye Polonyalılar yoğun ilgi gösterdi.

Avrupa ve Asya’nın gerek coğrafi gerekse kültürel olarak kesiştiği nokta Türkiye’deki çeşitliliğe vurgu yapılan gecede Jablon Lake Resort tarafından slayt gösterisi gerçekleştirildi. Gecenin konukları Varşova Yunus Emre Enstitüsünce hazırlanan “Türkiye’nin renkleri” başlıklı fotoğraf sergisiyle Türkiye’yi bu kez farklı bir perspektifden tanıma imkanı bulurken, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini de tattılar.

“TÜRKİYE’YE, BAYILIYORUM”

Kuruluşundan beri koroda yer aldığını belirten Polonyalı Marta Wesolowska ise oriental müziğe olan ilgisi dolayısıyla yolunun Yunus Emre Enstitüsü ile kesiştiğini söyledi. Wesolowska “Daha önce başka korolarda da şarkılar söyledim, ama daha çok oriental müziği arıyordum ve nihayetinde bu koroyu buldum, 2 yıldır da burada türkü söylüyorum, bayılıyorum Türk Halk Müziği’ne” şeklinde konuştu. 

Koronun bir diğer katılımcısı Ukraynalı Iryna Pyrin ise Polonya’ya üniversite eğitimi için geldiğini, bu süreçte ziyaret ettiği İstanbul’a hayran kaldığını, bunun üzerine Varşova Yunus Emre Enstitüsü Türk Halk Müziği Korosu’na dahil olduğunu söyledi.

“Türkiye’yi, Türk dilini ve kültürünü çok seviyorum. Türk dizilerini de ilgiyle izliyorum” diyen Pyrin, henüz Türkçe bilmemesine rağmen türkü söylemenin kendisi için sorun oluşturmadığını, bilakis kendisine büyük keyif verdiğinin de altını çizdi.