Polonya'da Rusya'nın talebiyle Donbas savaşı gazisi gözaltına alındı

10 Kasım 2019, 09:43

Polonya’da Rusya’nın çıkardığı uluslararası arama emri çerçevesinde Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Sekreterliği görevlisi, Donbas savaşı gazisi İgor Mazur gözaltına alındı.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Mazur’un Ukrayna-Polonya sınırını geçerken gözaltına alındığını ve onun 10 Kasım 2019’da mahkemeye çıkarılacağı bildirdi.

POLONYA’NIN AÇIKLAMASI

Polonya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Małgorzata Gosiewska yaptığı açıklamada ülkesinin İnterpol arama emri çerçevesinde gözaltına alınan İgor Mazur’u Rusya’ya iade etmeyi düşünmediğini ifade etti. Rusya’nın bir kere daha İnterpol’ü kendi siyasi çıkarları için kullandığını belirten Gosiewska, Polonya’nın aldığı yükümlülükler çerçevesinde İnterpol arama emrinin incelenmesi ile ilgili gerekli prosedürlerin yapılacağını ancak Rus senaryosunu uygulanmaya yardım etmeyeceğini belirtti.

Polonya Parlamentosu Başkan Yardımcısı yaptığı açıklamada, “Cesur sivil aktivist, Donbas, Gürcistan ve Çeçenistan savaşları gazisi Doğudaki komşusunun eylemlerinin kurbanı oldu. Rus servisleri tarafından İnterpol kaydına dahil edildi. Bu Kremlin’in uluslararası enstitüleri siyasi intikam için kullandığını gösteren bir örnek daha.” diye kaydetti.


İgor Mazur
Polonya
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: