Polonya'da Rusya için casusluk yaptığından şüphelenilen bir kişi tutuklandı

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
13 Haziran 2021, 14:56
epa09087709 Polish police patrol on a street after a new lockdown was decreed during the third wave of the coronavirus pandemic in Warsaw, Poland, 21 March 2021. On 17 March the Polish government announced it will bring in tighter nationwide restrictions from 20 March to 09 April following a surge in Covid infections caused by the British variant. EPA-EFE/Piotr Nowak POLAND OUT
Mehmet Berk Yaltırık
13 Haziran 2021, 14:56

Polonya’da bir şahsın Rusya için casusluk yaptığından şüphelenilerek üç ay boyunca tutuklu kalmasına karar verildi. Şahsın suçlu bulunması halinde 10 yıla kadar hapis cezası alması öngörülüyor.

Polonyalı savcılar, Rusya için casusluk yaptığını söyledikleri bir şahsı tutukladıktan sonra üç ay boyunca tutuklu kalmasına karar verdiler.

Özgür Avrupa Radyosunun (Radio Free Europe/Radio Liberty) aktardığına göre, Ulusal Cumhuriyet Başsavcılığı 10 Haziran 2021’de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şüpheli, Polonya Cumhuriyeti’nin AB’deki ve uluslararası arenadaki konumunu zayıflatmak amacıyla yürütülen Rus propaganda ve dezenformasyon projelerinin bir parçası olarak Polonya, Avrupa Birliği ve diğer ülkelerde faaliyetlerini yürütmüştür.” denildi.

Başsavcılık, Janusz N. olarak tanımladıkları şüphelinin ikametgahında ve “ilgili kuruluşların” ofislerinde yapılan aramalarda 300 bin zloti (81 bin 450 ABD Doları) üzerinde nakit ve çok sayıda “veri cihazı” ele geçirildiğini söyleyerek, şahsın “Rus istihbaratı için çalışan kişiler tarafından görevlendirildiğini ve Avrupa Parlamentosu’nda çalışanlar da dahil olmak üzere Polonyalı ve yabancı politikacılarla temas kurmaya çalıştığını” açıkladı.

Rusya’nın tutuklamayla ilgili henüz bir açıklama yapmadığı, şüphelinin suçlu bulunursa 10 yıla kadar hapisle karşı karşıya olduğu belirtildi.