Polonya Cumhurbaşkanı Duda: Rus saldırganlığına karşı Ukrayna ile omuz omuzayız

Haberler
E. K.
12 Ekim 2020, 12:16
E. K.
12 Ekim 2020, 12:16

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Polonya’nın Ukrayna’nın müttefiki olduğunu ve Rus saldırganlığına karşı omuz omuza durduğunu ifade etti.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, çalışma ziyareti kapsamında Ukrayna’da bulunuyor. 11 Ekim 2020’de başlayan ziyareti çerçevesinde Bıkivnya’daki Polonya askeri mezarlığını ziyaret eden Duda, burada yaptığı konuşmasında, “Kırım’ı işgal eden, Donetsk ve Lugansk topraklarını işgal eden yeni Rus saldırganlığına karşı Ukrayna ile omuz omuza durduklarını” kaydederek, Avrupa ve dünyanın bu trajediyi asla kabul etmeyeceğini belirtti.

Duda, “Bugün görevimiz, hem Ukrayna’nın hem de Avrupa’nın olması gereken sınırlarını, dürüstlüğün, uluslararası hukukun, adaletin sınırlarını yeniden tesis etmektir” ifadelerini kullandı. Ukrayna ziyareti sırasında Duda, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile bir araya gelecek ve Ukrana-Polonya Ekonomi Forumu’na iştirak edecek.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, aidiyet işareti olmayan kamuflaj giymelerinden hareketle “yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.