Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılacak

Haberler
Anife Bilal
19 Temmuz 2021, 17:38
Anife Bilal
19 Temmuz 2021, 17:38

Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik, uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla başlattığı Kırım Platformu girişimine verilen uluslararası destek gün geçtikçe artıyor. Polonya Cumhurbaşkanı  Andrzej Duda’nın Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılacağı açıklandı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasıl Bodnar, Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Marcin Przydacz ile görüştü. Ukrayna Dışişleri Bakanlığından, 16 Temmuz 2021’de yapılan açıklamada, tarafların siyasi ve diğer alandaki iş birliğini ele aldığı ayrıca Ukrayna ile Polonya arasındaki stratejik ortaklığın etkinliğine dikkat çekildiği aktarıldı. Açıklamaya göre, görüşmede Bodnar, Polonya heyetine Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarında ve Rusya-Ukrayna sınırı boyunca güvenlik durumu hakkında bilgi verdi. Ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı, Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılma davetini kabul ettiğinden dolayı Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ya teşekkür etti.

Bunun dışında açıklamada, görüşme sırasında tarafların, Rusya’nın saldırgan politikasının bölgedeki güvenliği tehdit eden ana unsurlardan biri olduğu aktarıldı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.