Polonya Cumhurbaşkanı Duda’dan, Putin’le görüşen liderlere tepki

Güncel
qha muhabir
09 Haziran 2022, 21:49
qha muhabir
09 Haziran 2022, 21:49

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptıkları telefon görüşmelerine tepki gösterdi. Macron ve Scholz, Ukrayna’ya yönelik savaş başlatan Putin’le görüşme yapan Avrupa liderleri arasında yer alıyor.   

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ukrayna’ya yönelik savaş başlatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeler yapan liderlere seslendi. Bild gazetesine röportaj veren Cumhurbaşkanı Duda, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Putin ile telefon görüşmesi yapmasına tepki gösterdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Rusya’yı küçük düşürmeme yönünde yaptığı çağrıyı eleştiren Duda, “İkinci Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler ile böyle konuşanlar var mıydı? Adolf Hitler’in itibarını kurtarması gerektiğini veya Hitler’i küçük düşürmeyecek şekilde hareket etmemiz gerektiğini söyleyen oldu mu? Böyle sesler duymadım” dedi.

ANDRZEJ DUDA: ALMANYA VE FRANSA LİDERLERİ PUTİN’LE KONUŞMAYI MEŞRULAŞTIRIYOR

Duda, Almanya ve Fransa liderlerinin Putin ile görüşmelerini, “Rus ordusunun Ukrayna’da işlediği suçlardan sorumlu kişinin yaptıklarından meşrulaştırılması” olarak nitelendirdi.

Macron, geçen günlerde Rusya’nın küçük düşürülmesini önlemek ve böylece çatışmaya diplomatik bir çözüm bulma şansını korumak için bu tür çağrıların gerekli olduğunu belirtmişti.