Polonya Başbakanı: Putin, Hitler ve Stalin’den daha tehlikeli

Haberler
qha muhabir
11 Mayıs 2022, 19:30
qha muhabir
11 Mayıs 2022, 19:30

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Hitler’den daha tehlikeli olduğunu söyledi. Putin’in “canavarca bir ideoloji” benimsediğini kaydeden Başbakan Morawiecki, “Putin, Hitler ve Stalin’den daha tehlikeli. Propagandasını yaymak için medyayı elinde tutuyor” ifadelerini kullandı.  

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna’ya savaş başlatan işgalci Rusya’nın devlet başkanı Vladimir Putin hakkında konuştu. Başbakan Morawiecki, “Putin ne Hitler ne de Stalin. Ne yazık ki o daha da tehlikeli. Putin emrinde ölümcül silahlara sahip olmakla da kalmıyor, propagandasını yaymak için medyayı elinde tutuyor” değerlendirmesinde bulundu.  Daily Telegraph gazetesine röportaj veren Morawiecki, saldırgan politikaya sahip Putin’in başlattığı savaşa karşı çıkıyor.

MATEUSZ MORAWİECKİ: “PUTİN, CANAVARCA İDEOLOJİYE SAHİP”

Morawiecki, Rus lider Putin’in Russkiy Mir (Rus Barışı) ideolojisinin tüm Avrupa için ölümcül bir tehdit oluşturduğunu belirtti.  Putin’in bir “canavarca ideoloji’ye” sahip olduğunu vurgulayan Morawiecki, uluslararası toplumu, Ukrayna’yı Putin’in etkisinden kurtarmak için odaklanmaya çağırdı. Ukrayna müttefikleri olan ülkelere seslenen Morawiecki, Ukrayna’ya sağlanan desteğin daha fazlası yapılması gerektiğine işaret etti.

Ukrayna’ya 24 Şubat’ta savaş başlatan ve binlerce sivilin ölümüne sebep olan işgalci Rusya’nın devlet başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Neo-Nazizm (Yeni Nazizm) ideolojisine sahip olduğunu iddia etmişti. Ukrayna Anayasası’nda Nazizm’in suç teşkil eden ideolojilerden kabul edildiği biliniyorken; Putin Rusyası, Nazi Almanyası’na benzer şekilde Ukrayna’da sivilleri hedef alarak, katliam ve soykırım işlemeye devam ediyor.