Polonya, 2022’de Rus doğal gazının alımını sonlandıracak

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ekim 2019, 17:48
epa06284388 The view on the President Lech Kaczynski’s LNG terminal area in Swinoujscie, north west Poland, 23 October 2017. Annually, the terminal can receive five billion cubic meters of liquefied natural gas, which is one third of the Polish economy needs. EPA-EFE/MARCIN BIELECKI POLAND OUT
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ekim 2019, 17:48

Polonya hükumeti temsilcisi Pyotr Naimskiy, ülkesinin doğal gaz temini konusunda Rusya’dan ayrılacağını duyurdu. Naimskiy, 2022 yılında Rus doğal gazı alımını tamamen durduracaklarını bildirdi.

Polonya Radyosunda konuşan Stratejik Enerji Altyapısından Sorumlu Hükumet Temsilcisi Pyotr Naimskiy, ülkesinin 2022’den sonra Rusya doğal gazından tamamen çekileceğini bildirdi.

“2022 SONUNDA ANLAŞMADAN ÇEKİLECEĞİZ”

Naimskiy ”Halen doğal gazın büyük bir kısmını Rusya’dan alıyoruz. Bu uzun süreli sözleşmeden 2022 yılının sonuna doğru çekileceğiz” dedi.

Açıklamalarında, Polonya’yı Danimarka üzerinden Norveç rafına bağlayacak Baltık gaz borusunun inşaatını hatırlatan Naimskiy, ”Şimdi ithalatın bir kısmını Świnoujście gaz limanından alıyoruz. Bu şekilde yılda 3 milyar metreküp gaz alıyoruz. Katar ile yaptığımız uzun süreli sözleşme sayesinde ABD’den de sevkiyat başladı’‘ dedi.

Naimskiy, ”Baltık gaz borusu ve Świnoujście’deki terminalin Rusya’ya bağlı kalması stratejik çıkış yolumuz. 2022’den sonra bu sorun çözülmüş olacak. Polonya’nın bütün doğal gaz ithalatı diğer taraftan yapılacak” ifadelerini kullandı.