Zirvede AB Çin'den Rusya konusunda yanıt alamadı

Güncel
qha muhabir
02 Nisan 2022, 16:50
qha muhabir
02 Nisan 2022, 16:50

AB ve Çin arasında gerçekleştirilen zirvede, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, AB’nin Ukrayna ile ilgili dile getirdiği endişelerine sessiz kaldı ve Rusya ile ilgili tek kelime söylemedi. Fransız basını zirveyi, “Sağırların diyalogu” olarak nitelendirdi ve zirveden hiçbir sonuç çıkmadığını belirtti.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen 1 Nisan 2022 tarihinde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Çin Başbakanı Li Keçiang ile görüntülü toplantı gerçekleştirdi. Ancak iki taraf, hiçbir sonuç elde edemedi ve toplantı sonrası ortak bildiri yayımlamadı.

FRANSIZ BASINI: ZİRVE, SAĞIRLARIN DİYALOĞU

Fransız gazetesi Le Monde, zirveyi “Sağırların diyaloğu” olarak nitelendirdi. AB, Pekin yönetiminin Rusya’nın Ukrayna’ya saldırganlığı sorununa bir çözüm bulmaya dahil olmasını istedi ancak Pekin bu talebe sessiz kaldı. AB, Çin’in Rusya’ya yardım etmemesini istedi ama bu konuda Çin’den en ufak bir güvence alamadı.

Avrupa Konseyi Başkanı Michel Michel toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çin’i Ukrayna’daki savaşı sona erdirmeye yardım etmeye çağırıyoruz. Çin, Rusya’nın uluslararası hukuk ihlallerine göz yummamalı” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen, Çinli liderlere “uluslararası hukuka ve Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini” vurguladıklarını, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi bir üyesi olarak Çin’in özel bir sorumluluğu olduğunun altına çizdi.

“ÇİN, AB’NİN UYGULADIĞI YAPTIRIMLARA MÜDAHALE ETMEMELİ”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ayrıca her iki AB liderinin de Çin’in AB’nin uyguladığı yaptırımlara müdahale etmemesi gerektiğini çok net bir şekilde belirttiğini söyledi.

ÇİN, RUSYA İLE İLGİLİ TEK KELİME SÖYLEMEDİ

Bununla birlikte, toplantıdan sonra Çin’in resmi basın kuruluşu olan Xinhua Haber Ajansı’nda yayımlanan açıklamaya göre, Şi Cinping’in, Rusya’yı desteklememek için herhangi bir taahhütte bulunması şöyle dursun, Rusya ile ilgili tek kelime bile söylemediği görüldü.

ÇİN, SORUNUN ÇÖZÜMÜNE HEVESLİ DEĞİL

Amerika’nın Sesi, AB-Çin zirvesini “tavuk ve ördek konuşması” olarak nitelendirdi ve Çin’in, Ukrayna’daki savaşın durdurulması konusunda hiç hevesli olmadığı değerlendirmesinde bulundu.