Zelenskiy ve Putin 31 Aralık'a kadar yeni esir değişimi konusunda anlaştı

10 Aralık 2019, 12:17

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Normandiya Zirvesi görüşmelerinde, yıl sonuna kadar yeni esir değişimi konusunda anlaştıkları öğrenildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Zelenskiy, “Katılımcı ülkeler, ‘herkes herkese karşı’ prensibine göre, tutukluların, 31 Aralık 2019 tarihine kadar karşılıklı olarak serbest bırakılması konusuna katkı sağlayacak.” diye kaydetti.

Ayrıca tarafların, Kızılhaç temsilcilerinin alıkonulan kişilere erişebilmesi konusunda anlaştığı da ifade edildi. Öte yandan, Zelenskiy ile Putin’in, Donbas’taki 3 bölgede daha, güçlerin geri çekilmesi konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi.

NORMANDİYA ZİRVESİ

Ukrayna’nın doğusundaki krize çözüm bulmak amacıyla Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna liderlerinin katılımıyla düzenlenen Normandiya Zirvesi, Fransa’nın başkenti Paris’te sona erdi.

Zirveden sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy tarafından yapılan açıklamada, “Her Ukraynalı için Donbas ve Kırım Ukrayna’nın bir parçasıdır” ifadeleri kullanıldı.


esir değişimi
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: