Zelenskıy: Ukrayna'ya aday statüsü verilmesi kararı sadece ülkemizi değil, tüm AB'yi güçlendirecek

Güncel
Manas
12 Haziran 2022, 12:07
Manas
12 Haziran 2022, 12:07

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’ya Avrupa Birliği (AB) üyelik statüsü verilmesinin sadece Ukrayna’yı değil AB’yi de güçlendirecek bir girişim olduğunu bildirdi. Zelenskıy, “Aslında Avrupa Birliği ile birlikte tek bir takımda bu maratondayız ve bu takımın kazanması gerekiyor.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 11 Haziran 2022 tarihinde akşam saatlerinde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Ukrayna’nın AB’ye dahil olma konusu ve üyelik statüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, AB’nin Ukrayna’ya aday statüsü verilmesi kararının sadece ülkesinin değil, aynı zamanda tüm Avrupa Birliğini de güçlendireceğini ifade etti. Öte yandan, bir buçuk hafta sonra sona erecek olan büyük diplomatik maratonun son aşamasının 11 Haziran’da başladığını kaydetti.

ZELENSKIY: UKRAYNA AB’YE GEREKLİ TÜM CEVAPLARI KISA SÜREDE SAĞLADI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Aslında Avrupa Birliği ile birlikte tek bir takımda bu maratondayız ve bu takımın kazanması gerekiyor. Yakında ülkemizin aday statüsü konusunda bir cevap alacağımızdan eminim. Bu kararın sadece devletimizi değil, tüm Avrupa Birliğini güçlendirebileceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Ayrıca Zelenskıy, dün Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Kıyiv’de çok verimli görüşmelerin gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Ukrayna’nın başvurusu hakkında görüş hazırlayacak olan Avrupa Komisyonu’dur. Ukrayna, gerekli tüm cevapları kısa sürede sağladı. Önümüzdeki hafta Avrupalı ​​liderlerle çok daha önemli ve verimli görüşmelerim olacak. Yolumuza devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.