Zelenskıy: Savaş alanında ilerlemek için önemli bir potansiyele sahibiz

Güncel
qha muhabir
22 Temmuz 2022, 16:58
qha muhabir
22 Temmuz 2022, 16:58

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna ordusunun savaş alanında ilerlemek için önemli potansiyele sahip olduğunu belirtti ve ülkenin limanlarına yönelik Rus blokesinin kaldırılmasıyla ilgili Türkiye’den haber beklediğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, istihbarat şefleri, silahlı kuvvetler komutanı, İçişleri Bakanı ve Savunma Bakanı ile görüştükten sonra 21 Temmuz 2022 tarihinde günlük video mesajında, ​​ulusal güvenlik ekibinin cephede birliklerinin ilerlemesi ve işgalcilere yeni kayıplar yaşatması için önemli bir potansiyele sahip olduklarına inandığını söyledi. Zelenskıy, “Konumlarımızı güçlendirmek amacıyla bazı taktik alanlarda görevler belirledik. Ayrıca, düşmana yönelik saldırıların yoğunluğunun daha artırılması için birliklere modern silahlar sağlama konusunu da derinlemesine inceledik” dedi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile konuyla ilgili görüşme yaptıklarını söyledi.

LİMANLARA YÖNELİK RUS BLOKESİNİN KALDIRILMASIYLA İLGİLİ TÜRKİYE’DEN HABER BEKLİYORUZ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy mesajında, “Türkiye’den devletimize limanlarımıza yönelik blokenin kaldırılmasıyla ilgili haber bekliyoruz” ifadesini kullandı. Ayrıca, dün Rus topçu ve roket kuvvetlerinin vurduğu yerleri listeleyen Zelensky, her saldırının “Ukrayna’ya daha fazla HIMARS ve diğer modern ve etkili silahlar sağlanması için birer argüman olduğunu” vurguladı.

Zelenskıy ayrıca, ABD Senatosu’nda Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik eylemlerini soykırım olarak tanımak için sunulan önergeyi de memnuniyetle karşıladığı ifade etti.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI BEŞİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.