Zelenskıy: Rusya, Ukrayna'ya Kırım'dan saldırırsa hepimiz savaşacağız

Haberler
Anife Bilal
25 Aralık 2020, 15:27
Anife Bilal
25 Aralık 2020, 15:27

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya işgal edilen Kırım tarafından saldırması olasılığını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı, Rusya’nın saldırıya geçmesi durumunda büyük savaşın başlayacağını ve ülkedeki hem erkek hem de kadınların seferber edileceğini belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Fokus haber ajansına verdiği röportajda, Rusya’nın Ukrayna’ya işgal edilen Kırım tarafından saldırması durumunda büyük savaşın başlayacağını belirtti. Bu sabah yayımlanan röportajda Zelenskıy, “Hepimiz savaşacağız; hem erkekler hem kadınlar seferber edilecek.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI: HEPİMİZ SAVAŞACAĞIZ

Rusya’nın, işgal altındaki Kırım tarafından Ukrayna’ya saldırabilme ihtimalini değerlendiren Cumhurbaşkanı, “Bu çok korkunç bir durum; bunu hayal etmek bile istemiyorum. Ben buna karşıyım. Umarım bu imkansızdır. Yoksa çok büyük savaş olur. Bir hiçbir yere gitmeyeceğiz, hepimiz savaşacağız; hem erkekler hem kadınlar seferber olacak. Bu Ukrayna nüfusu için çok kötü olur. Rusya’nın bunu çok iyi anladığını düşünüyorum.” diye konuştu.

İlgili haber: Kırımoğlu: Rusya’yı medeni dünyadan tamamen izole etmek gerekiyor

YARIMADADA 2014’TEN BERİ BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.