Zelenskıy: Rusya, bugün dünyadaki en büyük terör kaynağı olduğunu sayısız terör saldırısıyla kanıtlamıştır

Güvenlik
Manas
30 Temmuz 2022, 13:34
Manas
30 Temmuz 2022, 13:34

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Donetsk bölgesindeki Olenivka kasabasında Rusya’nın hapishaneye attığı füzenin kasıtlı bir saldırı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Bugün, işgalci Rusya’nın Donetsk bölgesi Olenivka’ya düzenlediği saldırıyla ilgili haberler duydum. Bu kasıtlı bir Rus savaş suçudur. Bu bir toplu katliamdır ve saldırı sonucu 50’den fazla ölü var” dedi.

İşgalci Rusya, savaş suçları işlemeye devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün video mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy video mesajında, Rusya’nın işlediği savaş suçlarına dikkat çekti ve dün Olenivka’da Rusya’nın gerçekleştirdiği saldırıları hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Azovstal’dan Ukrayna savunucularının ayrılması hususunda yaptığı açıklamada, “Azovstal’ın savunucularına ilişkin anlaşmaların garantörü olarak BM ve Kızılhaç’a ortak bir bildiri yayınladı. Ona göre artık bunun gibi saldırılarda garantörlerin tepki vermesi gerekiyor. Yüzlerce Ukraynalı savaş esirinin hayatını korumak zorundalar” diye konuştu.

ZELENSKIY: RUSYA KİMSEYİ KANDIRAMAZ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Rusya’nın terörizmin devlet sponsoru olarak net bir yasal statü olarak tanınması gerekir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ne sesleniyorum – bir çözüme ihtiyaç var, şu anda elzem. Rusya, bugün dünyadaki en büyük terör kaynağı olduğunu sayısız terör saldırısıyla kanıtlamıştır. Ukrayna diplomasisi, Rusya’nın Olenivka’ya saldırısıyla ilgili bilgileri en üst uluslararası düzeye taşıdı. Bu konuda, BM Güvenlik Konseyi bilgilendirildi. Bundan sonra, Uluslararası ilişkilerdeki tüm katılımcılar gerçekte ne olduğunu bileceklerdir. Rusya kimseyi kandıramayacak” ifadesini kullandı.

Rus propaganda medyası, dün sabah Ukrayna ordusunun Donetsk’teki Olenivka kasabasındaki hapishaneye güya füze attığını iddia etti. Rus propagandacıları, Ukrayna ordusunun güya kasıtlı olarak esir Ukraynalı askerlerinin tutulduğu binayı vurduğunu ve saldırıda 53 kişinin hayatını kaybettiğini ve 75 kişinin yaralandığını ileri sürdü. Ancak, olayın ardından Ukrayna makamları, Ukrayna ordusunun asla böyle bir saldırı girişiminde bulunmadığı ve saldırı Rusların gerçekleştirdiğini kaydetti.