Zelenskıy: Ortaklarımızın sahip olduğu ve Rusya'nın kullandığı silahlarla aynı silahlara erişimimiz olsaydı, bu savaşı çoktan bitirmiştik

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Nisan 2022, 00:40
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Nisan 2022, 00:40

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’nın ihtiyacı olan tüm silahlara erişimi sağlansa idi Rusya’nın başlattığı savaşın çoktan sona erebileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ayrıca Rus ordusunun adını tarihe, dünyanın en barbar ve insanlık dışı ordusu olarak yazdırdığını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalci saldırılarının 55’inci günü geride kalırken yaptığı son ulusa sesleniş konuşmasında, “Bizim ihtiyacımız olan, ortaklarımızın sahip olduğu ve Rusya’nın kullandığı silahlarla aynı tüm silahlara erişimimiz olsaydı, bu savaşı çoktan bitirmiş ve barışı getirmiş olurduk” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna ordusunun işgalci Rus ordusu karşısında taktik ve bilgelikteki avantajının son derece açık olduğunu vurguladı. Zelenskıy, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ve Ukrayna halkının Rus işgaline karşı cesurca direndiğine de değindi.

“RUS ORDUSU ADINI TARİHE DÜNYANIN EN İNSANLIK DIŞI ORDUSU OLARAK YAZDIRDI”

Diğer yandan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Bu savaşta Rus ordusu, adını sonsuza kadar dünya tarihine belki de dünyanın en barbar ve insanlık dışı ordusu olarak yazdıracaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rus ordusunun işgal saldırıları altındaki Ukrayna’da işgalcilerce sivillerin kasten öldürüldüğüne, yerleşim alanlarının, sivil altyapılarının tahrip edildiğine ve uluslararası sözleşmelerle yasaklananlar da dahil olmak üzere her türlü silahın kullanıldığını vurguladı.