Zelenskıy: Kuzey Akım-2'ye yönelik yaptırımların kaldırılması, Rusya'nın ciddi jeopolitik zaferi olur

Haberler
E. K.
20 Mayıs 2021, 20:54
E. K.
20 Mayıs 2021, 20:54

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kuzey Akım-2 projesinin, sadece Ukrayna değil bütün Avrupa’nın güvenlik meselesi olduğunu ve söz konusu doğalgaz boru hattına yönelik yaptırımların kaldırılmasının ABD’nin mağlubiyeti ve Rusya’nın ciddi bir jeopolitik zaferi olacağını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Baltık Denizi’ne inşa edilen ve Rus gazını Ukrayna’yı devre dışı bırakarak doğrudan Almanya’ya ulaştırması planlanan Kuzey Akım-2 doğalgaz hattı inşaatına karşı uygulanan yaptırımların kaldırılmasının, bunun işgalci Rusya’nın önemli jeopolitik zaferi olacağını kaydetti. Cumhurbaşkanlığı görevindeki 2 yılını değerlendirdiği basın toplantısında konuşan Zelenskıy, Kuzey Akım-2 projesine karşı koyma meselesinin, Ukrayna ve Avrupa’nın güvenlik meselesi ve jeopolitik nüfuz meselesi olduğunu ifade etti.

“YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI ABD’NİN YENİLGİSİ OLACAK”

Volodımır Zelensky, ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılması beklenen görüşmede, anlaşma sonucu veya Rusya’nın baskı sonucu Kuzey Akım-2 projesine karşı uygulanan yaptırımların kaldırılabileceği ihtimalinin olduğunu belirterek, bunun ABD ve şahsen Başkan Joe Biden’in mağlubiyeti olacağını söyledi. Zelenskıy, “Bunun (yaptırımların kaldırılması), ABD’nin ve şahsen Başkan Biden’in yenilgisi olacağını düşünüyorum. Bunu açık ve net söylüyorum. Bu, Rusya’nın önemli jeopolitik zaferi ve yeni nüfuz ve güç dağılımı olacaktır.” şeklinde konuştu.

KUZEY AKIM-2 PROJESİ

Toplam maliyeti 10 milyar avro civarında olması beklenen Kuzey Akım 2 projesiyle yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi planlanıyor.

ABD, Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında proje sahibi Gazprom’un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor.

1 Nisan’da yapılan açıklamada, Rus enerji şirketi Gazprom’un, Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Projesi’nin yüzde 95’ine denk gelen 2 bin 339 kilometrelik boru döşeme işini tamamladığı bildirilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kuzey Akım 2 (Nord Stream) boru hattı projesini inşa eden Alman “Nord Stream 2 AG” şirketi ve şirketin CEO’su Mathias Warnig’in, projeye yönelik uygulanan yaptırımlardan muaf tutulduğunu açıkladı.

Blinken, 19 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, “Avrupa Enerji Güvenliğini Koruma Yasası” kapsamında Kongre’ye sundukları raporda projeye müdahil oldukları gerekçesiyle yaptırım listesine alınabilecek 4 gemi, 5 şirket ve bir kişinin tespit edildiğini kaydetti.

Bu 4 geminin yanı sıra Rusya Federal Devlet Bütçe Kurumu Deniz Kurtarma Servisine bağlı olup projede rol alan 9 geminin de yaptırım listesine alınacağını belirten Blinken, “Ayrıca, Nord Stream 2 AG şirketi ile CEO’su Matthias Warnig’i yaptırımlardan muaf tutmanın ABD’nin menfaatine olduğuna karar verdim.” ifadelerini kullandı.
Blinken, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin, Rus Deniz Kurtarma Hizmetleri kurumunun kurtarma, çevre ve bro hattı projesi ile ilgili olmayan faaliyetlerinin devam etmesine izin vereceğini bildirdi.