Zelenskıy, "Gürcistan'ın Avrupa Yolu" konferansına katıldı

Güncel
Ozan Barış Erim
20 Temmuz 2021, 12:58
Ozan Barış Erim
20 Temmuz 2021, 12:58

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Gürcistan’ın Batum kentinde düzenlenen “Gürcistan’ın Avrupa Yolu” konferansına katıldı. Michel konferans kapsamında; Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Moldova Devlet Başkanı Maya Sandu, Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili ve Başbakan İrakli Garibaşvili ile bir araya geldi.

Gürcistan’ın Batum kentinde “Gürcistan’ın Avrupa Yolu” konferansı düzenlendi. Konferansa, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Moldova Devlet Başkanı Maya Sandu, Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili ve Başbakan İrakli Garibaşvili katıldı. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “AB, 2,3 milyar Euro yardım edecek ve 17 milyar Euroyu harekete geçirebilecek. Ayrıca ortaklığımızın güçlenmeye devam edeceğine ve 2030 yılına kadar binlerce kilometre yol döşeyebileceğimize ve demiryolları geliştirebileceğimize inancım tamdır” dedi.

ZELENSKIY: RUS İŞGALİNE KARŞI AB’NİN DESTEĞİ ÖNEMLİ

Rusya’nın Ukrayna’nın egemen topraklarını işgaline devam ettiğine ve bu konuda AB’den destek almanın önemine dikkat çeken Zelenskıy, “Avrupa entegrasyonu yolunda daha da yakınlaşmak istiyoruz. Ortaklık anlaşmasının uygulanmasına başlandı, vizesiz rejim mevcut. Ortaklık sözleşmesi kapsamındaki yükümlülükler yerine getirilmektedir. Ne yazık ki Rusya Federasyonu egemen toprakları işgal ediyor ve bu açıdan ortada bir yerde buluşmamız ve Avrupa Birliği’nden destek almamız önemli. Başkan Michel’e 24 Haziran’daki konsey toplantısına ev sahipliği yaptığı için teşekkür ediyorum” dedi.

“UKRAYNA, MOLDOVA, GÜRCİSTAN AB’DE YERİNİ BULACAK”

Brüksel’in verdiği tüm sözleri tutmasının önemli olduğunu vurgulayan Zelenskıy, “Aynı zamanda, ilgili üç ülkenin sınırlarında sımsıkı durmaları ve yaşadığımız acının farkında olmaları gerektiğini yineliyorum. Bu zirvede AB tarafında bir vizyon olduğunu görmemiz gerekiyor. Avrupa hedeflerimizin peşinden gideceğiz. Birlikte Avrupa entegrasyonuna giden yolu açtığımız için mutluyum ve hedeflerimize ulaşma fırsatımız olacak. Biz, üç ülke Ukrayna, Gürcistan ve Moldova Avrupa Birliği’nde yerimizi bulacağız” diye konuştu.