Zelenskıy, G7 liderlerinin Ukrayna'ya sarsılmaz desteğine memnuniyetini vurguladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Haziran 2021, 23:45
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Haziran 2021, 23:45

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, G7 Zirvesinin nihai bildirisinde ifade edilen, Ukrayna’nın bağımsızlığına ve egemenliğine, ayrıca ülkedeki önemli reformlara verilen desteğe memnuniyetini vurguladı. Zelenskıy, G7 liderlerinin, Rusya’ya gerilimi yumuşatma, uluslararası yükümlülüklerine uygun hareket etme, Ukrayna’nın doğu sınırından asker ve silahlarını geri çekme, işgal altındaki Kırım yarımadasındaki konsantrasyonlarını da azaltma çağrısı için “Minnettarım. Kırım Ukrayna’dır!” dedi.

Dünyanın en gelişmiş yedi ekonomisinin liderlerini bir araya getiren ve dün İngiltere’de düzenlenen G7 Liderler Zirvesi sona erdi. Zirvenin ardından G7 liderleri, Rusya’yı gerilimi yumuşatmaya ve uluslararası yükümlülüklerine uygun hareket etmeye, Ukrayna’nın doğu sınırından asker ve silahlarını geri çekmeye, işgali altındaki Kırım yarımadasındaki konsantrasyonlarını azaltmaya çağırdı. Zirvenin ortak açıklamasında, “Rusya’nın doğu Ukrayna’daki ihtilafın bir arabulucu değil, bir taraf olduğu görüşünü kesin olarak koruyoruz” denildi. Zirve katılımcıları tarafından, Minsk anlaşmalarının uygulanmasını sağlamak için Normandiya müzakere sürecinin de desteklendiği ifade edildi. Yediler Grubu’nun (G7) liderleri, Rusya ve silahlı gruplarına ateşkes taahhütlerini yeniden teyit etmeleri çağrısında bulundu.

G7 zirvesi ne zaman yapılacak? 2021 G7 zirvesinde kripto para en önemli  gündem maddeleri arasında! - Son Dakika Haberler

G7’DEN UKRAYNA’YA DESTEK VURGUSU

Diğer yandan zirvede, “Reformlarda daha fazla ilerlemeyi teşvik ederek Ukrayna demokrasisini ve kurumlarını güçlendirme çabalarımızı yeniden teyit ediyoruz.” denildi.

G7 liderleri, zirvenin sonuçlarıyla ilgili yapılan ortak açıklamada, Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteklerini vurguladı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden bugün yayımlanan açıklamaya göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodymyr Zelensky), G7 liderlerinin Ukrayna’ya olan desteğinden ötürü memnuniyetini ifade etti.

G7 ülkelerinin liderleri İngiltere'de buluştu - 3

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY’DEN G7 LİDERLERİNE TEŞEKKÜR: “KIRIM UKRAYNA’DIR!”

Zirve bildirisinde G7 devletlerinin Ukrayna’ya olan sarsılmaz desteğini takdirle karşıladıklarını vurgulayan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, konuya ilişkin mesajında şunları kaydetti:

“G7 ülkelerinin zirve bildirisindeki Ukrayna’ya olan sarsılmaz desteğini kutluyorum. Büyük Britanya, Almanya, Kanada, İtalya, ABD, Fransa, Japonya ve AB liderlerine, Ukrayna’nın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdikleri sürekli destek ve saldırgan birliklerini ülkemizden çekme çağrısı için minnettarım. Kırım Ukrayna’dır!”