Zelenskıy: Ana önceliğimiz barış ve toprak bütünlüğünün geri kazanılması

Haberler
Anife Bilal
17 Aralık 2020, 20:55
Anife Bilal
17 Aralık 2020, 20:55

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ülkedeki barışın tesis edilmesi, Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün geri kazanılmasının Ukrayna’nın dış politikasının ana öncelikleri olduğunu ifade etti. Zelenskıy, Ukraynalı diplomatların, Kırım ve Donbas konularını her zaman gündemde tutması çağrısında bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, yurt dışındaki diplomatik kurumların başkanları konferansı çerçevesinde bugün düzenlenen, “Ukrayna’nın Dış Politikasının Stratejik Öncelikleri” konulu oturuma katıldı. Zelenskıy oturumdaki konuşmasında, Ukrayna’nın dış politikadaki önceliklerinin ülkedeki barışın tesis edilmesi, devlet egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün geri kazanılması olduğunu vurguladı. Zelenskıy, Ukraynalı diplomatları, Kırım ve Donbas konularını her zaman gündemde tutmaya davet etti.

“ÜLKEMİZ RUSYA’NIN HİBRİT SAVAŞINA KARŞI KOYUYOR”

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’nın hibrit savaşını hatırlatarak, “Göreviniz, Ukrayna’yı her zaman ortaklarımızın gündeminde ve onların önemli öncelikleri arasında tutmak için çalışmaktır. Bugün dış politikamızdaki ana önceliğimiz; barışın tesis edilmesi, uluslararası kabul edilmiş sınırları içinde devletimizin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü geri kazanmaktır. Ülkemiz, Rusya’nın hibrit savaşına karşı koyuyor. Bunlar sadece Ukrayna’ya karşı, bağımsızlığımıza karşı yürütülen düşmanca eylemler değildir. Bize göre, bu tüm medeni dünya için bir meydan okumadır. Dolayısıyla diplomatik misyonların var olduğu her ülkede Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü geri kazanma ve Donbas ile Kırım’ı geri alma konuları gündeme getirilmelidir.”  dedi.

“NİHAİ HEDEFİMİZ DONBAS’TAKİ SAVAŞI BİTİRMEKTİR”

Ukrayna’ya destek veren dünya koalisyonunun korunması ve güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Zeleskıy, “Şu an Normandiya Dörtlüsü liderlerinin vardığı anlaşmaların uygulanması için çalışıyoruz. Görüşmede bir sene önce yüze yakın vatandaşımızı esaretten kurtarmaya başardık. Bununla birlikte savaşın devam ettiği süre boyunca en büyük ateşkesi sürdürmeyi başardık. Nihai görevimiz; savaşı sonlandırmak ve bağımsız Ukrayna’nın öne sürdüğü şartlarda barışı sağlamaktır.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Zelenskıy,  Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların sürdürülmesi konusunun gündemde kalmaya devam ettiğini ve uluslararası hukuku ihlal eden Rusya’nın uygun bir şekilde cezalandırılması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

“KIRIM KONUSUNU ULUSLARARASI GÜNDEMİNE GERİ GETİRDİK” 

Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla kurulacak olan Kırım Platformu’nun çalışmalarına, yabancı ülkelerin davet edilmesi gerektiğini belirten Zelenskıy, şöyle konuştu:

“Ukrayna’ya ait Kırım Yarımadası’nın işgalden kurtarılması konusunda yapılan çalışmalar çok önemli. Bugün bu konuyu uluslararası gündeme geri getirdik. Çabaları birleştirecek Kırım Platformu girişimi gün geçtikçe daha çok tanınıyor. Bu girişimi Avrupa ve Kuzey Amerika’da desteklediler. Sizi diğer ülkelerin de ilgili Platform’a dahil edilmesi konusunda daha aktif çalışmaya davet ediyorum.”