Zelenskıy, 9 Mayıs Nazizme Karşı Zafer Günü'nü kutladı: Atalarımızın kahramanlığı, Ukraynalı askerlerimize güç versin

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mayıs 2021, 11:37
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mayıs 2021, 11:37

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 9 Mayıs Nazizme Karşı Zafer Günü’nde Kıyiv’de 2. Dünya Savaşı’nda öldürülenlerin anısına düzenlenen törene katıldı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Zafer Günü’ne ilişkin yayımladığı video mesajda, “Atalarımızın kahramanlığı, savunucularımız olan yeni nesil Ukraynalı askerlerimize güç versin. Buna inancımızla, barış ümidiyle, 2.Dünya Savaşı’nda topraklarımızı Nazilerden koruyan ve kurtaran tüm Ukraynalılara bugün teşekkür ediyor ve eğiliyoruz.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisindenbugün yayımlanan açıklamaya göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodymyr Zelensky), 9 Mayıs Nazizme Karşı Zafer Günü’nde, Kıyiv’deki Glory Meydanı’nda 2. Dünya Savaşı’nda öldürülenlerin anısına düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, İkinci Dünya Savaşı’nda öldürülenlerin anısını onurlandırmak için Ebedi Aleve çiçekler koydu. Diğer yandan, Onur Askerlerinden oluşan bir tören grubu, Meçhul Askerin Mezarı’na çelenk koydu. Bir dakikalık saygı duruşunda bulunulan törende askeri orkestra Ukrayna İstiklal Marşını seslendirdi.

ZELENSKIY: ATALARIMIZIN KAHRAMANLIĞI YENİ NESİL ASKERLERİMİZE GÜÇ VERSİN

2. Dünya Savaşı’nda topraklarını Nazilerden koruyan ve kurtaran Ukraynalıların başarılarına övgüde bulunan Zelenskıy, “Atalarımızın kahramanlığı, savunucularımız olan yeni nesil Ukraynalı askerlerimize güç versin. Buna inancımızla, barış ümidiyle, 2.Dünya Savaşı’nda topraklarımızı Nazilerden koruyan ve kurtaran tüm Ukraynalılara bugün teşekkür ediyor ve eğiliyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın İkinci Dünya Savaşı’nda Nazizme Karşı Zafer Bayramı münasebetiyle Youtube üzerinden yayımlanan video mesajında şunlar kaydedildi:

“Nesilden nesile, ebeveynler çocuklarına bu savaşı anlattı ve büyükanne ve büyükbabalar torunlarına anlattı. Ne yazık ki 2014’ten beri her şey değişti. Şimdi çocuklar ebeveynlerine, büyükanne ve büyükbabalarına savaşı ve düşman saldırılarının püskürtülmesini anlatıyor. Öyleyse atalarımızın kahramanlığı, savunucularımız olan yeni nesil Ukraynalı askerlerine güç versin.”