Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten göçmen açıklaması

Güncel
Ozan Barış Erim
18 Eylül 2021, 10:01
Ozan Barış Erim
18 Eylül 2021, 10:01

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, göçmenler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin göçmenler konusunda kilit ortak olduğunun altını çizen Miçotakis, “AB’nin Türkiye ile uyuşması gerek” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Reuters haber ajansının sorularını yanıtladı. Miçotakis, Avrupa Birliği’nin (AB) yeni bir göç dalgasının üstesinden gelmesinde Türkiye’nin önemli bir ortak olduğunu söyledi. Afganistan’daki gelişmeleri değerlendirmek için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Ağustos ayının sonunda görüştüklerini belirten Miçotakis, “Erdoğan’la çok açık konuştuk. Potansiyel mülteci ve sığınmacıların mümkün olduğu kadar ülkelerine yakın bir yerde tutmanın önemli olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

“AB’NİN TÜRKİYE İLE UYUŞMASI GEREK”

Miçotakis, göç krizinde Türkiye’nin kilit ortak olduğunu ifade etti ve Avrupa Birliği’ne “AB’nin Türkiye ile uyuşması gerek” çağrısında bulundu. Ayrıca AB’nin mülteciler konusunda ortak kurallar belirlemesi gerektiğini söyleyen Miçotakis, 2015 yılında Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı mülteci akınının tekrarlanmaması gerektiğini belirtti. “Bu olmayacak ve bunun yaşanmasını önleyebilmek için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullanan Miçotakis, kaynak ülkelerle insanların geri gönderilmesi için temasa geçilmesi gerektiğini savundu.